Ana Sayfa Haberler SSI ve SaSaD, Sektörün İhracatını Katlamak için El Ele Verdi

SSI ve SaSaD, Sektörün İhracatını Katlamak için El Ele Verdi

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSİ) ile Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SaSaD), 30 Eylül’de bir iş birliği protokolü imzaladı. İmzalar, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in himayesinde, Savunma Sanayii Başkanlığında yapılan bir törenle  atıldı.

Sekiz maddelik protokolü, SSİ Yönetim Kurulu Başkanı Naki Polat ve SaSaD Yönetim Kurulu Başkanı Öner Tekin imzaladı.

Protokolle, savunma ve havacılık sanayisini mevcut durumundan daha iyi noktalara taşımak, ülkenin savunma ve havacılık ürünlerine yeni pazarlar bulmak veya mevcut pazar paylarını geliştirerek, sektörün ihracatını arttırmak amaçlanıyor. Ayrıca SSİ ve SaSaD arasındaki iş birliği, koordinasyon ve paylaşımın güçlendirilmesi de hedefleniyor.

Protokol kapsamında, problem ve gelişme alanlarını tespit ederek çözüme yönelik uygulamaları hayata geçirmek üzere bir yürütme kurulu oluşturulacak. İki kuruluş, sektörün gelişimine yardımcı olacak çalışmalarda kullanılmak üzere sahip oldukları ve paylaşılmasında kısıtlama olmayan bilgi ve belgeleri paylaşacak.

SSİ ve SaSaD, birbirlerinin düzenlediği etkinliklere katılacak ve destek verecek ayrıca sektörün sorunlarının ve çözüm önerilerinin belirlenmesinde ve bu sorunların çözümüne yönelik çalışmaların yapılmasında birlikte hareket edecek.

İki kuruluş, devlet teşviklerinin daha etkin kullanılması, yeni mevzuat değişiklikleri hakkında bilgi alınması ve KOBİ’lerin, teşvik uygulamaları konusunda bilgilendirilmesi için ortak eğitim çalışmaları yapacak. Taraflar, pazar araştırması için kullanılan kurumsal veri tabanı aboneliklerini de yapacakları çalışmalarda kullanmak üzere birbirleri ile paylaşacak.

SaSaD tarafından kurulan ve çalışmaları yürütülen komitelere, SSİ tarafından üye verilecek ve toplantılar ile komite çalışmalarına aktif katılım sağlanacak. Ayrıca SaSaD tarafından kurulan “İhracat ve Tanıtım” komitesi, SSİ başkanlığında yeniden oluşturulacak.

Yapılan değerlendirmelerde, SaSaD’ın Avrupa Havacılık, Güvenlik ve Savunma Sanayicileri Derneğine (ASD) üyeliğinin Türkiye açısından önemli olduğuna karar verildiği için SaSaD’ın üyeliğinin üyelik aidatının belli bir kısmı SSİ tarafından karşılanacak. SaSaD, ASD ile yapılacak çalışmalar hakkında SSİ yönetimine bilgi ve belge iletecek; ASD etkinlikleri ile komisyon toplantılarına SSİ temsilcileri de katılacak.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.