Ana Sayfa Haberler SSİK Toplantısı Sonuçlandı: HÜRJET için Seri Üretim Başlıyor

SSİK Toplantısı Sonuçlandı: HÜRJET için Seri Üretim Başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 12 Ocak’ta toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi, HÜRJET için seri üretim kararı alırken, yapılan açıklamada, “Türkiye, bütün engellemelere aldırış etmeksizin yerli ve milli sistem ve teknolojilerin tasarımı, geliştirilmesi ve üretimindeki kararlılığıyla hedeflerine emin adımlarla ilerlemeye devam edecektir.” ifadeleri kullanıldı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen toplantıda, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve güvenlik güçlerinin kullandığı yerli ve milli sistemlere yenilerini eklemeye yönelik konular görüşüldü. Ayrıca 2023’te ilk uçuşunu yapması planlanan HÜRJET için de ilk etap seri üretim kararı alındı.

Toplantıda, muhtelif hava, kara ve deniz platformları, haberleşme ve bilgi sistemleri, mühimmat ve füzeler, ekipman ve teçhizatlar, modernizasyon, lojistik, siber güvenlik ve yapay zekâ gibi alanlara yönelik çeşitli projeler de karara bağlandı.

Özellikle, kritik ve ileri teknolojilerin geliştirilmesinde Ar-Ge ve Ür-Ge’nin önemine dikkat çekilen toplantıda, yurt dışından alınan her türlü teknolojinin Türkiye’de geliştirilmesinin, tam bağımsız savunma sanayisi için mutlak gereklilik olduğu ve sektörün bu alanda yaptığı çalışmalara desteğin süreceği vurgulandı.

Toplantıda ayrıca, Türkiye’nin, bütün engellemelere aldırış etmeksizin yerli ve milli sistem ve teknolojilerin tasarımı, geliştirilmesi ve üretimindeki kararlılığıyla hedeflerine emin adımlarla ilerlemeye devam edeceği kaydedildi.

 660 Toplam Görüntüleme,  3 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.