Ana Sayfa Haberler SSM ROBOİK Yarışmalarında, Robotlar Sahaya İnecek

SSM ROBOİK Yarışmalarında, Robotlar Sahaya İnecek

MSI Dergisi’nin 160’ıncı sayısında yayımlanan “SSM ROBOİK Yarışmalarında, Robotlar Sahaya İnecek” başlıklı özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), 22 Mayıs’ta, Ankara’da düzenlediği bir etkinlik ile bu yılki ROBOİK yarışmalarının lansmanını gerçekleştirdi. İlki, geçtiğimiz yıl, insansız ve otonom kara araçlarının tasarımı konulu gerçekleştirilen yarışmanın konsepti, bu yıl, tasarımın ötesine geçerek prototipleri de içerecek şekilde genişletildi.

Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir

Deniz araçlarına yönelik kategorilerin de eklendiği yarışmanın konsepti, öğrenci ve firmaların, belli kategorilerde, ayrı ayrı yarışabileceği şekilde değiştirildi. Bu yılki yarışmanın bir diğer yeniliği ise yarışmaya katılacak firma ve öğrencilere, yarışma öncesinde çeşitli destekler de verilecek olması.

Bu yılki yarışmanın ana kategorileri şunlar olacak:

 • İnsansız ve Otonom Kara Araçları (İKA) Geliştirme Yarışması.
 • İnsansız Su Altı Araçları Prototip Yarışması ve
 • İnsansız ve Otonom Deniz Sistemleri Endüstriyel Tasarım Yarışması.

Bu kategorilerden ilk ikisinde, prototip araçlar da üretilecek; diğerinde ise sadece tasarım yapılacak. İlk iki kategoride üretilen prototip araçlar, farklı senaryolar dahilindeki görevleri tamamlamaya çalışarak yarışacaklar.

SSM İnsansız ve Akıllı Sistemler Daire Başkanı Gökhan Uçar, yaptığı sunumda, İnsansız ve Otonom Kara Araçları (İKA) Geliştirme Yarışması hakkında bilgi paylaştı.

Robotlar, Kara Savaşlarına Hazırlanıyor

ROBOİK’in İKA Geliştirme Yarışması kısmında, “Öğrenciler ve Bağımsız Katılımcılar” alt kategorisi ile “Küçük Ölçekli İşletmeler” alt kategorisi altında geliştirilen araçlar, çeşitli senaryolar dahilinde bilfiil yarışacaklar. Öğrenciler ve Bağımsız Katılımcılar alt kategorisindeki katılımcılara, SSM tarafından, yarışma öncesinde, kendi algoritmalarını entegre edebilecekleri geliştirme platformu, ücretsiz olarak sağlanacak. Küçük Ölçekli İşletmeler alt kategorisindeki yarışmacılara ise üst limiti daha sonra SSM tarafından belirlenecek bir miktarda, maddi destek sağlanacak.

Bu iki alt kategori altında, katılımcıların profesyonellik durumuna göre, 3’er farklı senaryo bulunuyor:

 1. Öğrenciler/Bağımsız Katılımcılar alt kategorisi:
 2. Meskûn Mahal Görevi
 3. Kurtarma Görevi
 4. İmha Görevi
 5. Küçük Ölçekli İşletmeler alt kategorisi:
 6. Haritalama Görevi
 7. İGK Görevi / Throwbot
 8. Off-Road Görevi

İKA Geliştirme Yarışması’nda ayrıca, aracını sunum yapabilecek seviyeye getirmiş olan gerçek ve tüzel kişilerin katılabileceği, bir de “Serbest Kategori” olacak. Kişi veya firmaların geliştirdikleri prototip araçlar, bu kategori kapsamında sağlanacak olan demo alanında sergilenecek. Bu yarışma için son başvuru tarihi 14 Eylül.


İKA Geliştirme Yarışması Alt Kategorileri

 1. Öğrenciler/Bağımsız Katılımcılar alt kategorisi
 2. Küçük Ölçekli İşletmeler alt kategorisi:
 3. Serbest Kategori

 

Lansman sırasında bir sunum yapan SSM Deniz Araçları Daire Başkanı Alper Köse, İnsansız Su Altı Araçları Prototip Yarışması ve İnsansız ve Otonom Deniz Sistemleri Endüstriyel Tasarım Yarışması’nı tanıttı.

 

Robotların Suyun Altındaki Mücadelesi

Son başvuru tarihi 13 Temmuz olan İnsansız Su Altı Araçları Prototip Yarışması’na ise lise, ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrenim gören öğrencilerin oluşturduğu takımlar katılabilecek. Bu takımlar, en az 4, en fazla 10 öğrenciden ve 1 adet danışmandan oluşacak. Öğrenciler, farklı okullardan bir araya gelerek karma takımlar da oluşturabilecekler. Bu yarışmanın altında ise 4 farklı senaryo bulunuyor:

 1. Enkaz Çıkarma Görevi,
 2. Mayın Arama ve imha,
 3. Montaj ve
 4. Otonom Görev.

 

 

Tasarım Yarışması, Hayallerin Sınırlarını Zorlayacak

İnsansız ve Otonom Deniz Sistemleri Endüstriyel Tasarım Yarışması kapsamında ise prototip üretimi yapılmayacak; sadece araç tasarımı gerçekleştirilecek. Birey veya takım halinde katılacak yarışmacılar, 3 boyutlu modelleme yazılımlarını kullanarak, endüstriyel tasarım bağlamında detaylandırılmış araç ve ekipmanlar tasarlayacaklar. Bu yarışma için ise son başvurular 5 Ekim’e kadar yapılabilecek.

Kompakt ve yenilikçi teknoloji fikirlerinin ön plana çıkarılmasının beklendiği bu yarışmada, tasarımcılar, gerçek ölçekli sistemleri göz önünde bulundurarak; su altı ve su üstündeki, şu görevlerde kullanılabilecek sistemleri çalışmakta serbest olacaklar:

 • Muharebe,
 • İstihbarat, gözetleme ve keşif,
 • Arama ve kurtarma ve
 • Mayın arama tespit ve imha görevleri.

Gerçekleştirilecek tasarımların hedefi, form ve fonksiyon ilişkisini yeniden yorumlayarak, uygulama ve operasyon ilişkilendirmelerinde sınırlamaların ötesine geçmek olarak ifade ediliyor. Yarışmacıların tasarımları ise şu başlıklar altında değerlendirilecek:

 • Yenilikçi yaklaşım,
 • İhtiyaçlara cevap verebilme,
 • Üretim ve uygulanabilirlik,
 • Görsel kriterler ve
 • Konsept detaylandırma.

 

Tablo 1. Yarışmalar Kapsamında Verilecek Ödüller

1’inci 2’nci 3’üncü
İnsansız ve Otonom Deniz Sistemleri Endüstriyel Tasarım Yarışması 25.000 TL 15.000 TL 10.000 TL
İnsansız Su Altı Araçları Prototip Yarışması 30.000 TL 20.000 TL 10.000 TL
İKA Geliştirme Yarışması Öğrenciler/Bağımsız Katılımcılar 30.000 TL 20.000 TL 10.000 TL
Küçük Ölçekli İşletmeler 30.000 TL 20.000 TL 10.000 TL

 

 

ROBOİK, Gelişmeye Devam Edecek

Lansmanda konuşan Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, şunları söyledi: “ROBOİK, yerli imkânları geniş bir kitlenin katılımı ile tabana yayarak, sektöre yetişmiş insan kaynağı, teknik kabiliyet ve en değerlisi, yeni ve özgün fikirlerin ortaya çıkarılması amacıyla planlandı. ROBOİK, gelişen ve güçlenen Türkiye’nin, daha etkin şekilde varlık göstermesine büyük katkı sağlayacak pek çok unsurun ortaya çıkarılmasında, öncü rol oynayacak aktörlerden biri olacaktır. Geçen yıl ilk kez gerçekleştirdiğimiz bu organizasyon, bize, ülke insanımızın milli hassasiyete katkı sağlamak için nasıl çaba gösterdiğinin büyük bir ispatı oldu. ROBOİK, ülkemizin şartları ve geleceğe ilişkin vizyonumuzun kapsamlı bir analizi neticesinde, ülke hedefleri ve öncelikleri dikkate alınarak oluşturulan uzun vadeli bir projeksiyon doğrultusunda, her yıl, gelişerek devam edecek.”

Etkinlikte ayrıca, geçen yıl düzenlenen yarışmada dereceye girenler, Prof. Dr. Demir’le birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiler. Başvuru tarihleri belirlenmiş olan 3 ana yarışma kategorisinin detaylı yarışma takvimleri ise önümüzdeki günlerde, başvuruların da yapılacağı roboik.ssm.gov.tr adresinden duyurulacak.

 1,285 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.