Ana Sayfa Haberler SSM ve YETEKNOLOJİ, Elektromanyetik Fırlatma Sistemi İçin Düğmeye Bastı

SSM ve YETEKNOLOJİ, Elektromanyetik Fırlatma Sistemi İçin Düğmeye Bastı

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ve Anadolu Yönlendirilmiş Enerji Teknolojileri A.Ş. (YETEKNOLOJİ), Elektromanyetik Fırlatma Sistemi Saha Prototipi Tedarik Projesi Sözleşmesi’ni 25 Mayıs’ta gerçekleştirilen bir törenle imzaladılar.

YETEKNOLOJİ’nin hali hazırda, prototip olarak elektromanyetik fırlatma sistemi üretmiş durumda. Proje ile de bu silah sistemine yönelik çalışmalara katkı sağlanması, sistemin saha performansının görülmesi ve olası operasyonlarda kullanılması amaçlanıyor. Bu amaçla, laboratuvar ortamında oluşturulan prototip ile benzer özelliklerde, bir adet daha saha prototipinin tedarik edilmesi planlanıyor.

Günümüzde kullanılan konvansiyonel toplarda, merminin hedefe sevkini sağlayacak enerjiyi yaratmak için barut gibi patlayıcılar kullanılıyor. Bununla birlikte elektromanyetik toplar, elektrik enerjisinden faydalanıyor. Üzerine aktarılan kinetik enerjinin yoğunluğu nedeniyle, mermiler hipersonik hızlara ulaşabildiği için bu silahlar, füzeler kadar uzun menzile ancak top mühimmatı kadar da düşük maliyete sahip oluyorlar.

Üretilecek olan elektromanyetik fırlatma sistemine ŞAHİ 209 ismi verilecek. Bu ismin ŞAHİ kısmı, Fatih Sultan Mehmet’in toplarından esinlenerek, 209 kısmı ise Türk Kara Kuvvetlerinin milattan önceki kuruluş yılı göz önünde bulundurularak seçildi.

SSM’de gerçekleştirilen imza törenine; Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcıları, Prof. Dr. Faruk Yiğit, Serdar Demirel, Dr. Celal Sami Tüfekçi, Mustafa Murat Şeker, YETEKNOLOJİ Yönetim Kurulu Başkanı Fazıl Hızal, Hızal Ltd. Genel Müdürü Prof. Dr. Mirzahan Hızal, Adalar Makine Genel Müdürü Muharrem Elçi, FİGES Genel Müdürü Koray Gökalp, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Teknoloji Ar-Ge Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Behzat Zeydan, OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) yetkilileri ve sektör temsilcileri de katıldı.

Prof. Dr. Demir, imza töreninde yaptığı konuşmada; elektromanyetik fırlatma sisteminin, geleceğe dönük kritik teknolojiler arasında yer alan bir silah sistemi olduğunu ve dünyada az sayıda ülkenin bu sistemler üzerinde çalıştığını söyledi. Prof. Dr. Demir ayrıca şunları ekledi. “2013 yılında ilk defa özel sektör tarafından % 100 yerli ve milli olarak geliştirilen bir prototiple şu ana kadar 1.000’e yakın test atışı yapıldı. Biz; bu prototip sistemin güvenlik güçlerimizin kullanacağı silah sistemi platformuna dönüşmesini hedefliyoruz. Bu projeyle birlikte başka kurumların da aynı anda çalışmalarına devam etmesi ayrıca memnuniyet vericidir.”

 2,627 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.