Ana Sayfa Haberler Standart Test’in, EMI/EMC RF Testleri için Yarı Yansımasız Odası, 2020’de Faaliyete Geçiyor

Standart Test’in, EMI/EMC RF Testleri için Yarı Yansımasız Odası, 2020’de Faaliyete Geçiyor

MSI Dergisi’nin 187’nci sayısında yayımlanan tanıtıcı makale, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Türk savunma ve havacılık sanayisinin ihtiyaç duyduğu tarafsız test faaliyetlerinin yürütülmesi maksadıyla Nero Endüstri ile aynı grup bünyesinde, 2017 yılında kurulan Standart Kontrol ve Test Hizmetleri (Standart Test), yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Yaptığı 12 milyon liralık yatırımı ile pek çok önemli test altyapısının kurulumunu gerçekleştiren ve sektöre test hizmetleri sunmaya başlayan firma, EMI/EMC RF test odası kurulumunu da tamamlayarak 2020 yılı ortalarında faaliyete geçirmeyi hedefliyor.

 

Toz, Kum Test Kabini

Standart Test, 26 metre uzunluğa, 15 metre genişliğe ve 9 metre yüksekliğe sahip bu kabinde, 30 tona kadar ağırlığa sahip sistemler için, MIL-STD 461F/G kapsamında, EMI/EMC test hizmetleri sunabilecek. Sunulan hizmetler, MIL-STD 461F/G kapsamındaki tüm testleri kapsayacak. Kabinin 6 metre genişlikteki ve 6 metre yükseklikteki kapısı sayesinde, taktik tekerlekli araçlardan füze sistemlerine kadar her türlü platform test edilebilecek. Kabin, 40 GHz seviyesine kadar radyo frekans ölçümleri ve Radiated Immunity (ışınıma bağışıklık) testleri kapsamında, 200 V/m RF gerilim şiddeti oluşturulabilecek. Kabinde, CE Belgesi için gerekli olan IEC ve EN standartlarında istenen testler ile elektronik cihazlar, sivil araç ve otobüsler için ECE R10 kapsamında EMI/EMC testleri de yapılıp raporlanabilecek.

Kabinde ayrıca, müşteriler tarafından talep edilmesi halinde, Ar-Ge amaçlı, dünyaca kabul edilmiş test standartlarının haricinde, farklı parametrelerdeki EMI/EMC testleri de yapılabilecek. Kabini; günlük, haftalık ya da aylık olarak kiralama hizmeti sunacak olan Standart Test, müşterilerine operatör desteği de sunacak.

Kabinin kurulacağı zeminin temel atma faaliyetlerini tamamlayan Standart Test, gerekli test ekipmanlarının siparişlerini de verdi. Kurulum sürecinin tamamlanması ile birlikte, kabin, Türk Akreditasyon Kurumundan (TÜRKAK) akreditasyona sahip, Türkiye’deki, bu boyutlardaki 3 kabinden biri olacak.

Standart Test, hâlihazırda, 6×6 metre boyutlarındaki RF Test Odası ile MIL-STD 461F/G kapsamındaki, iletim yolu ile CS 101, CS 114, CS 115, CS 116, CE 102 testleri konusunda hizmet vermeye başladı ve şu ana kadar pek çok cihaz başarıyla test edildi.

EMI/EMC Test Kabini

Taktik Füze Sistemlerinin Test Edilebileceği Altyapılar

Çevresel test altyapısı yatırımlarının önemli bir bölümünü tamamlayan Standart Test, bir yandan da bu konuda sektöre hizmetler sunmaya başladı. Bu yatırımlar neticesinde, Türk savunma ve havacılık sanayisi de taktik tekerlekli zırhlı araç boyutlarındaki bir askeri platformu, MIL-STD 810G dokümanı çerçevesinde güneş radyasyonu testlerine tabi tutabileceği bir altyapıya kavuştu.

Firma, öncelikle MIL-STD 810G testlerinin gerçekleştirilebileceği, Türkiye’nin en büyük ve en yüksek ısıtma ve soğutma kapasitesine sahip test kabinini kurdu. 21,5 metre uzunluğunda, 4,9 metre genişliğinde ve 4 metre yüksekliğinde bir askeri aracın test edilebileceği kabin, 180 kW/saat soğutma ve 200 kW/saat ısıtma kapasitesine sahip.

Standart Test bünyesinde ayrıca, yağmurlama ve damlama testleri, tuz sisi testleri gerçekleştiriliyor. Tesiste aynı zamanda, MIL-STD 1275D kapsamındaki testler de yürütülüyor.

Firma ayrıca, yenilikçi bir yaklaşımla test kabiliyetini müşterilerinin ayağına getiriyor. Firma tarafından özel olarak tasarlanan 1 metreküplük çevresel test kabini, portatif şekilde üretildi. Bu sayede test kabini, bulunduğu yerden bir vinç ya da forklift yardımıyla kaldırılarak kolaylıkla bir araç üzerine yüklenebiliyor. Böylelikle tek bir test altyapısı, hem taşınabilir hem de sabit şekilde kullanılabiliyor.

Standart Test tesislerinde, MIL-STD 810G kapsamında şok vibrasyon testleri de gerçekleştirilebiliyor. Firma, hâlihazırda, 1,5 tona kadar ağırlığa sahip sistemleri, 200 kN’luk kuvvetler ile test edebiliyor. Önümüzdeki aylarda, Standart Test’in yatırımlarının tamamlanmasıyla birlikte, 5 tona kadar ağırlığa sahip sistemler, 300 kN’luk kuvvetler ile test edilebilecek.

Türkiye’nin, hacim ve kapasite olarak en büyük test altyapısına sahip olan Standart Test’in tesislerinde, daha önce Türkiye’de gerçekleştirilemeyen çeşitli testler de yapılabilecek ve sektör, bu anlamda da yurt dışı bağımlılığından kurtulacak.

Standart Test, yüksek otomasyona sahip test altyapısı ile firmaların test taleplerine çok hızlı dönüşler yapmayı ve sektörde şikâyet konusu olan uzun bekleme sürelerini ortadan kaldırmayı da hedefliyor.

 2,578 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.