Ana Sayfa Haberler Standart Test’in Kabiliyetleri, TRTEST İş Birliği Sayesinde, Türk Savunma ve Havacılık Sanayisine Açılıyor

Standart Test’in Kabiliyetleri, TRTEST İş Birliği Sayesinde, Türk Savunma ve Havacılık Sanayisine Açılıyor

Standart Test ve TRTEST, 11 Ocak’ta, test altyapılarının kullanımına yönelik bir münhasırlık anlaşması imzaladılar. Standart Test, bu anlaşma ile sahip olduğu test altyapılarını, TRTEST’in koordinasyonuna sunan ilk firma oldu. Türk savunma ve havacılık sektörü ise taktik tekerlekli zırhlı araç boyutlarındaki bir askeri platformu, MIL-STD 810G dokümanı çerçevesinde güneş radyasyonu testlerine tabi tutabileceği bir altyapıya kavuştu.

Anlaşma sayesinde, ürünleri ile ilgili test ihtiyacı bulunan savunma ve havacılık firmaları, TRTEST’e başvuruda bulunarak, Standart Test’in sahip olduğu test altyapılarından yararlanabilecekler. Tarafsızlık prensibini ilke edinen Standart Test ise başvuruda bulunan bu firmalara, bağımsız bir test kuruluşu olarak hizmetler sunacak.

 

Faaliyetlerine 2017 yılında başlayan Standart Test, 1 milyon avroluk yatırımla pek çok önemli test altyapısının kurulumunu gerçekleştirdi. Firma, öncelikle MIL-STD 810G testlerinin gerçekleştirilebileceği, Türkiye’nin, en büyük hacimli ve en yüksek ısıtma ve soğutma kapasitesine sahip test kabinini kurdu. 21,5 metre uzunluğunda, 4,9 metre genişliğinde ve 4 metre yüksekliğinde bir askeri aracın test edilebileceği kabin, 180 kW/saat soğutma ve 200 kW/saat ısıtma kapasitesine sahip.

Standart Test bünyesinde ayrıca, 1’er metreküplük 2 ayrı test kabini bulunuyor. Bu kabinlerden birinde yağmurlama ve damlama testleri; diğerinde ise tuz sisi testleri gerçekleştiriliyor. Tesiste aynı zamanda, MIL-STD 1275D kapsamındaki testler de yürütülebiliyor.

Standart Test Genel Müdürü Öznur Ökçün ve TRTEST Genel Müdürü Bilal Aktaş

 

Türkiye’nin, hacim ve kapasite anlamında en büyük test altyapısına sahip olan Standart Test’in tesislerinde, daha önce Türkiye’de gerçekleştirilemeyen çeşitli testler de yapılabilecek ve savunma ve havacılık sektörü, bu anlamda da yurt dışına bağımlılıktan kurtulacak. Önümüzdeki aylarda, Standart Test’in başlangıç yatırımlarının tamamlanmasıyla birlikte, bu tesiste, MIL-STD 810G kapsamında şok vibrasyon testleri ve MIL-STD 461F kapsamında EMI/EMC testleri de gerçekleştirilebilecek. 13 x 10 x 6 metrelik kabini ile 16 tona kadar ağırlığa sahip araçlar için EMI/EMC hizmetleri sunmaya hazırlanan Standart Test, 300 kN kapasiteli kabininde ise 5 tona kadar ağırlığa sahip sistemler için şok vibrasyon testleri uygulayabilecek.

Standart Test, yüksek otomasyona sahip test altyapısı ile firmaların test taleplerine çok hızlı dönüşler yapmayı ve sektörde şikâyet konusu olan uzun bekleme sürelerini ortadan kaldırmayı da hedefliyor.

Standart Test Genel Müdürü Öznur Ökçün, öz kaynaklarından yaptıkları yatırımlar ile sektörün test ihtiyacı açısından önemli bir açığı kapattıklarını söyleyerek şunları ekledi: “Tesisimizde, daha önce Türkiye’de yapılamayan pek çok testi, ilk kez gerçekleştirebileceğiz. Bu sayede güvenlik güçlerimiz, test ortamında güvenilirlikleri kanıtlanmış ekipmanlarla sahaya çıkabilecekler.”

”TRTEST Genel Müdürü Bilal Aktaş ise konuyla ilgili şunları söyledi: “Gerçekleştirdiğimiz bu iş birliği sayesinde, Standart Test’in sahip olduğu altyapılardan, sektörümüzdeki tüm paydaşların faydalanmasının önünü açtık. Bu iş birliği ayrıca, Türkiye’deki test altyapılarının koordinasyonunu tek bir merkezde toplama hedefimize, bizi bir adım daha yaklaştırmış oldu.”

Standart Test Hakkında

Standart Test, 2017 yılında, Türk savunma ve havacılık sanayisinin ihtiyaç duyduğu tarafsız test faaliyetlerinin yürütülmesi maksadıyla Nero Endüstri ile aynı grup bünyesinde kuruldu. Ankara’da, Anadolu OSB’de konuşlu bulunan Standart Test, sahip olduğu 2.000 metrekarelik altyapısı ile MIL-STD 810, MIL-STD 461 ve MIL-STD 1275 dokümanları kapsamında, pek çok test hizmeti sunuyor.

 2,023 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.