Ana Sayfa Haberler STM 2021’in Siber Saldırı Bilançosunu Açıkladı

STM 2021’in Siber Saldırı Bilançosunu Açıkladı

STM’nin teknoloji odaklı düşünce kuruluşu ThinkTech, 2021’in son çeyreğini kapsayan Siber Tehdit Durum Raporu’nu yayınladı. Firma gelişmeyi, 25 Ocak’ta duyurdu.

2021 yılının siber saldırı bilançosuna da yer verilen raporda, en çok siber saldırının kaynaklandığı ülkelerin İrlanda ve Çin olduğuna dikkat çekildi. Saldırganların en çok denediği kullanıcı adı ve parolalar da raporda yer aldı. Rapora göre, 2021 yılı boyunca toplamda 62 milyon 508 bin 710 siber saldırı meydana geldi. Bu saldırıların 9 milyon 879 bini İrlanda kaynaklı olurken, Çin kaynaklı saldırı sayısı 5 milyon 637 bin olarak gerçekleşti. Bu ülkeleri sırasıyla; Rusya, Hindistan, ABD, Vietnam, Hollanda, Panama, Türkiye ve Brezilya izledi. Türkiye’den ise 1 milyon 757 bin siber saldırı yapıldığı kayıtlara geçti. İrlanda’dan gelen saldırı sayısının 2. sıradaki ülkeye kıyasla bile yüksek olduğuna dikkat çekilen raporda, Panama’nın da listede yer alması da bir ilginç bir detay olarak değerlendirildi.

Rapora erişmek için: https://thinktech.stm.com.tr/tr/siber-tehdit-durum-raporu-ekim-aralik-2021

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.