Ana Sayfa Haberler Siber Güvenlik Uzmanları, STM Capture The Flag’de 7. Kez Yarıştı

Siber Güvenlik Uzmanları, STM Capture The Flag’de 7. Kez Yarıştı

STM tarafından düzenlenen Capture The Flag (CTF / Bayrağı Yakala) siber güvenlik yarışmasının 7’ncisi, 24 saat süren bir maratonun ardından 23 Ekim akşamı düzenlenen ödül töreni ile sona erdi.

Covid-19 salgını sebebiyle, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da çevrim içi olarak gerçekleştirilen ve 22 Ekim akşamı başlayan STM CTF’nin açılış konuşmalarını, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz ve Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi Genel Koordinatörü Alpaslan Kesici yaptı.

STM’nin, siber güvenlik alanında farkındalık yaratmak ve insan kaynağı geliştirmek amacıyla düzenlediği etkinlikte, yarışmacılar, siber ortamda; kriptoloji, tersine mühendislik, web ve mobil uygulamalar gibi konularda, kasıtlı olarak yaratılan sistem açıklarını bulmak için kıyasıya yarıştı.

Yurt içi ve yurt dışından katılan 710 yarışmacının, 394 takım halinde mücadele verdiği yarışmada, ilk 3 takım şu şekilde sıralandı:

  1. bedavadan sonra kullan
  2. BreakPoint
  3. kalsiyum ve iyi kemikler

1. gelen takıma 35 bin lira, 2.takıma 30 bin lira, 3. takıma ise 25 bin lira para ödülü verildi. Yarışmada, ilk 3’ün ardından gelen ilk 7 takım ise Raspberry Pi 4’ün sahibi oldu.

Prof. Dr. Demir, açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin sahip olduğu verilerin, sınırlar gibi korunması gerektiğine değindi: “Bugünün dünyasında teknolojiye ve veriye hükmeden, veriyi dijital ortamda üreten, kullanan ve saklayan, tüm unsurlara da hükmedebilmektedir. Günümüzde, fiziki güvenliğin, siber güvenlikle yerli yazılımlarla yapay zekâ ile ve dijital sanayi ile tahkim edilmesi artık zorunlu hale gelmiştir. Ülkemizin sahip olduğu verileri ve ürettiği bilgileri; sınırlarımız ve vatanımızı koruduğumuz gibi korumazsak, geleceğe güvenle bakmamız mümkün olmaz. Bu nedenle, savunma sanayiimizin en önemli alanlarından biri de siber güvenlik olarak belirlendi. Bizler ülkemizde, siber güvenlik alanında, ciddi bir potansiyel olduğunu biliyoruz. Başkanlığımız himayelerinde ülkemizdeki yerli ve milli bir siber ekosisteminin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi’ni kurduk. Buradaki amacımız, siber güvenlik alanında, ülkemizdeki yabancı egemenliği kırmak ve yerli siber güvenlik ekosistemini oluşturmaktır.”

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz ise, bugünün değil geleceğin teknolojilerini geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi: “Ülkemizin savunma sanayii alanındaki kritik ihtiyaçlarına yönelik ileri teknolojili, yerli ve milli çözümler geliştiren bir firma olarak, bugünün değil geleceğin teknolojilerini geliştirmeyi hedefliyoruz. Dijitalleşen dünyada siber uzay; kara, hava, denizden sonra dördüncü bir operasyon alanı. Savunma bir bütün ve siber güvenliği, ülkemizin olmazsa olmazı olarak görüyoruz. STM olarak, siber güvenlik alanındaki kabiliyetlerimizi kamunun ve özel sektörün ihtiyacına yönelik olarak şekillendiriyor; siber tehdit istihbaratından, zararlı yazılımların teknik analizine, operasyonlardan karar destek süreçlerine ve farkındalık yaratmaya varıncaya kadar bütüncül bir faaliyet sürdürüyoruz. Ülkemizde siber güvenlikte uzman açığını kapatmak üzere, fırsat bulduğumuz her an, gençlerimizde bu farkındalığı yaratabilmek adına harekete geçiyoruz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.