Ana Sayfa Haberler STM-BAU İş Birliği, Gelişimini, Seri Üretim ve İhracat ile Sürdürüyor

STM-BAU İş Birliği, Gelişimini, Seri Üretim ve İhracat ile Sürdürüyor

STM’nin, Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) ile yaklaşık 8 yıldan beri süregelen iş birliği, meyvelerini vermeye devam ediyor.  STM danışmanlığında, BAU tarafından tasarlanıp üretilen yenilikçi 3 farklı optik sistemin satış ve pazarlama faaliyetlerinin STM tarafından gerçekleştirilebilmesi sağlayacak lisans sözleşmesi ile ilgili süreç tamamlandı. Gelişme, STM tarafından 9 Eylül’de açıklandı.

Lisans sözleşmesi ile atılan sanayileşme adımı, aynı zamanda, TÜBİTAK Patent Tabanlı Teknoloji Transferi Destekleme Çağrısı tarafından da desteklenmeye layık görüldü.  Ticarileşme kapsamında, lisans hakları alınan sistemler; Sualtı Optik Dalgıç Muhabere Sistemi (CoDiver),  Suüstü Optik Muhabere Sistemi (CoLink) ve Sualtı Aydınlatma Sistemi (CoLight) oldu.

Optik Muhabere Sistemleri, sualtında dalgıçlar/SAT timleri ile dalgıçlar/SAT timleri ve denizaltı arasında, su üstünde ise suüstü gemileri arasında kestirilemeyen, dinlenemeyen ve karıştırılamayan bir muhabere imkânı sağlıyor. Sualtı Aydınlatma Sistemi ise gemilerin havuzlama ihtiyacı olmaksızın limanda dalgıç marifetiyle karina surveyine, su altı kaynağı ve onarım faaliyetlerine imkân tanıyor; aynı zamanda sualtında fotoğrafçılık faaliyetlerinde de kullanılıyor.

STM ve BAU, daha önce de denizaltı teknolojileri kapsamında, Türkiye’nin İlk Yerli Su Spektrum Ölçüm Cihazı CTD Prob’u geliştirmişti.

Söz konusu ürünler, hem sivil hem de askeri alanda talep görüyor. STM ana yükleniciliğinde yürütülen projelerde, yurt dışında da kendisine müşteri bulan ürünlerin, seri üretim hazırlıkları devam ediyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.