Ana Sayfa Haberler STM Capture The Flag, 5’inci Yılında, Toplam 1.500’e Yakın Yarışmacıya Ev Sahipliği Yapmanın Gururunu Yaşıyor

STM Capture The Flag, 5’inci Yılında, Toplam 1.500’e Yakın Yarışmacıya Ev Sahipliği Yapmanın Gururunu Yaşıyor

Artık geleneksel hale gelen ve her yıl düzenlenen STM CTF (Capture The FLag / Bayrağı Yakala)’19 siber güvenlik yarışmasının, çevrimdışı olarak gerçekleştirilen final etabı, 31 Ekim’de başladı. Bu yarışma ile birlikte, STM CTF’de, 5 yılda mücadelece veren toplam takım sayısı 400’e ulaşırken, toplam yarışmacı sayısı ise 1.500’e yaklaşmış oldu.

Yarışmacılar, STM CTF için özel olarak hazırlanan siber ortamda; kriptoloji, tersine mühendislik, web ve mobil uygulamalar gibi konularda kasıtlı olarak yaratılan sistem açıklarını bulmak için ter döküyorlar. Profesyonellerin, öğrencilerin ve teknoloji meraklılarının yoğun ilgi gösterdiği yarışmada, bu yıl 191 yarışmacı 50 takım halinde mücadele veriyor.

Açılış konuşmalarını Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in ve STM Genel Müdürü Murat İkinci’nin yaptığı etkinliğin sunuculuğu ise bilişim sektörünün yakından tanıdığı isim Serdar Kuzuloğlu üstleniyor.

Prof. Dr. Demir, konuşmasında şunları söyledi: “Türkiye’nin savunma sanayisi, son yıllarda gerçekleştirilen projelerle bugün oldukça önemli bir yol kat etmiş bulunuyor. Bu başarılı yolculukta geliştirdiğimiz yerli ve milli üretimler ülkemizin güvenliği açısından büyük bir önem taşıyor. İçinde yaşadığımız teknoloji çağı ise yeni muharebe ortamlarının ortaya çıkmasıyla alacağımız önlemleri daha da kritik bir hale getiriyor. Devletimizin, kurumlarımızın ve vatandaşlarımızın dijital ortamda korunmasını sağlamak adına yapılan çalışmalar, milli güvenliğin önemli bir parçasını teşkil ediyor. Kurduğumuz Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi, sektörel iş birliği sağlayarak teknoloji kapasitemizi artırma ve kendi altyapılarımızı oluşturma gayesiyle faaliyetler yürütüyor. Bu alanda verdiğimiz mücadeleye katkı sunan CTF’i oldukça önemsiyor ve yarattığı etkinin ülkemiz adına değerli olduğunu düşünüyorum.”

STM Genel Müdürü Murat İkinci ise STM CTF’in siber güvenlik alanında kariyer hedefleyen gençler ve profesyonelleri yönlendirmek adına önemli bir rol üstlendiğinin altını çizerek şunları söyledi: “STM olarak çalışmalarımızı yoğunlaştırdığımız en önemli alanlardan biri olan siber güvenliği pek çok farklı ölçekte ve titizlikle ele alıyoruz. Benimsediğimiz bütüncül ve proaktif yaklaşım ise ürün ve hizmetlerimizin yanı sıra ekosistemi besleyen girişimlerimizde de kendini gösteriyor. Bu anlamda, ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağının yetişmesi adına siber güvenlik alanında önemli bir girişim olan CTF ile 5. yılımızda 400’ü aşkın takıma ve 1500’e yakın yarışmacıya ulaşmaktan memnuniyet duyuyoruz.”

Artan ilgiyi karşılamak ve herkese mücadele etme fırsatı sunabilmek maksadıyla yarışma, geçtiğimiz yıldan itibaren çevrimiçi ve çevrimdışı olarak iki etap şeklinde gerçekleştirilmeye başlanmıştı. Yarışma benzer şekilde bu yıl da iki etap şeklinde düzenleniyor. Yarışmanın ilk etabı, 28-29 Eylül’de, katılımcı sayısında sınırlama olmaksızın çevrimiçi şekilde gerçekleştirilmişti. Rekor katılımla düzenlenen bu etapta, 197 takımdan 719 yarışmacı mücadele vermişti. Burada en yüksek başarıyı elde eden 50 takım ise çevrimdışı olarak gerçekleştirilen final etabına katılmaya hak kazanmıştı.

 1,522 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.