Ana Sayfa Haberler STM, CTD Prob Sistemini Yerlileştirildi

STM, CTD Prob Sistemini Yerlileştirildi

STM, oşinografik araştırmalarda ve askeri platformlarda deniz suyunun fiziksel özelliklerine ilişkin veri toplamak amacıyla kullanılan iletkenlik, sıcaklık ve derinlik (CTD) Prob sistemini, Bahçeşehir Üniversitesi iş birliğiyle, Türkiye’de ilk kez yerli ve milli imkanlarla geliştirdi. CTD Prob sistemi, yurt içi ve yurt dışı askeri ve bilimsel su altı projelerinde kullanılacak. STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, “CTD Prob sistemimiz saha testlerini de başarıyla geçerek STM’nin lisanslı ürünü olarak ihtiyaç duyulan projelerde kullanılmak üzere yerini aldı. Türkiye’de daha önce üretimi olmayan kritik bir sistemi daha yerli imkanlarla üniversite iş birliği ile geliştirmekten gurur duyuyoruz.” dedi.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz

En Zorlu Koşullar İçin Tasarlandı

STM ve Bahçeşehir Üniversitesi’nin iştiraki olan Bahçeşehir Üniversitesi İnovasyon ve Danışmanlık A.Ş. (BAUMIND) iş birliği ile geliştirilen CTD Prob sistemi, sağlam yapısı, güvenilir, doğru, hassas sensörleri ve gelişmiş işlemci birimi sayesinde dünya denizlerinde, en zorlu koşullarda çalışacak şekilde tasarlandı. İş birliği kapsamında; askeri suüstü ve sualtı platformları, insansız deniz araçları (İDA) ve deniz bilimi alanında yapılan bilimsel araştırma çalışmalarında en çok kullanılan sistemlerden biri olan CTD Prob sisteminin en belirleyici çevresel şart testlerinden olan hidrostatik dış basınç testi, akredite bir kurum olan Tersaneler Genel Müdürlüğü Gölcük Tersanesi Komutanlığında tamamlandı.

“Yurt İçi ve Yurt Dışı Projelerinde Kullanmayı Hedefliyoruz”

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, savunma ve havacılık sanayisinde nitelikli iş gücü ve AR-GE’nin önemini vurgulayarak, şunları söyledi: “Nitelikli insan kaynağının yetişmesi ve kritik teknolojilerin üretimi için STM’de üniversite-sanayi iş birliklerine büyük önem veriyoruz. Türkiye’de daha önce üretimi olmayan kritik bir sistemi daha yerli imkanlarla üniversite iş birliği ile geliştirmekten gurur duyuyoruz. CTD Prob sistemimiz saha testlerini de başarıyla geçerek STM’nin lisanslı ürünü olarak ihtiyaç duyulan projelerde kullanılmak üzere yerini aldı. STM olarak kullandığımız CTD Prob’lar daha önce yurt içi ve yurt dışı projelerimizde yurt dışından ithal ediliyordu. Hassas ölçüm sensörlerinin, periyodik kalibrasyonları için yurt dışına bağımlılık söz konusuydu. Yerli olarak geliştirdiğimiz CTD Prob sistemimizi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın yakın gelecekte gerçekleştirmeyi planladığı projeler başta olmak üzere, bilimsel araştırma faaliyetleri de dahil birçok yurt içi ve yurt dışı projede kullanmayı hedefliyoruz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.