Ana Sayfa Haberler STM, Denizaltı Modernizasyonunda Milli Alt Sistemlerin Kullanımına Yönelik 2 Önemli Gelişmeyi Bir Arada Duyurdu

STM, Denizaltı Modernizasyonunda Milli Alt Sistemlerin Kullanımına Yönelik 2 Önemli Gelişmeyi Bir Arada Duyurdu

SSB tarafından, Denizaltı Filosu Komutanlığının modernizasyon ihtiyacına yönelik, Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu (PREVEZE-YÖM) projesinde, STM tedarik sorumluluğundaki bazı kritik sistemlerin kabul faaliyetlerinin tamamlandığı açıklandı. STM tarafından 18 Mayıs’ta yapılan açıklamada; Atalet Seyir Sistemi, CTD Problar, Soğutulmuş Su Sistemi ve Statik Inverterler gibi önemli 9 adet alt sistemin, bir yılı aşkın deniz tecrübelerinin ardından kabul edildiği ve bunların platform entegrasyonu sorumluluğunun da STM’de olduğu belirtildi. TCG Preveze (S-353), TCG Sakarya (S-354), TCG 18 Mart (S-355) ve TCG Anafartalar (S-356) denizaltılarının modernizasyonunu kapsayan proje, Türk savunma ve havacılık ekosistemi tarafından, birçok alt sistemin milli muadilleriyle değiştirilmesiyle de dikkat çekiyor.

Gür Sınıfı Denizaltılara Milli Savaş Yönetim Sistemi: ADVENT-MÜREN

TÜBİTAK BİLGEM ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı arasında, Gür Sınıfı Denizaltılara ADVENT-MÜREN Savaş Yönetim Sistemi (SYS) ve milli torpido AKYA entegrasyonu, 5 Aralık 2022’de sözleşmeye bağlanmıştı. Duyuruda, Gür Sınıfı Denizaltılara ADVENT-MÜREN SYS entegrasyonu sorumluluğunun STM’ye verildiği ve çalışmaların devam ettiği vurgulandı. TCG Gür (S-357), TCG Çanakkale (S-358), TCG Burak Reis (S-359) ve TCG 1. İnönü (S-360) denizaltılarının beyni olan SYS’nin, milli imkanlar ile modernize edileceği projede, denizaltıların kabiliyetlerinin arttırılması da hedefleniyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.