Ana Sayfa Haberler STM, Derin Arayışlar Yarışması ile Türk Denizaltılarının Geleceğini Çizdi

STM, Derin Arayışlar Yarışması ile Türk Denizaltılarının Geleceğini Çizdi

MSI Dergisi’nin 187’nci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

STM’nin denizaltı konusunda özgün projeler ortaya çıkarmak ve Türkiye’deki yetenek gelişimini desteklemek amacıyla ilk kez düzenlediği Derin Arayışlar Yarışması’nın kazananları belli oldu. İstanbul Deniz Müzesi’nde, 11 Kasım’da düzenlenen ödül töreninde, iki farklı kategoride dereceye giren toplam 6 projeye, 100.000 liranın üzerinde ödül verildi.

 

Denizaltı inşası, tasarımı ve modernizasyonu alanında pek çok faaliyet yürüten ve Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde önemli projelerin altına imza atan STM, sektörün geleceğine yatırım yapmak üzere Derin Arayışlar: STM Denizaltı Tasarımı ve Teknolojileri Yarışması’nı düzenliyor. Başvuruları geçtiğimiz sene açılan ve bu yıl ilk ödüllerini veren Derin Arayışlar Yarışması; yurt içinde denizaltı alanında bilgi birikiminin artmasına, insan kaynağı yetiştirilmesine, milli ve özgün tasarımların geliştirilmesine destek olmayı amaçlıyor.

 

Gemi inşadan fiziğe, psikolojiden endüstri mühendisliğine kadar oldukça geniş bir yelpazede farklı bölümlerde okuyan üniversite öğrencileri, mezunlar ve bu alanda son 5 yılda tez vermiş kişilerin katılabildiği Derin Arayışlar, “Yüksek Lisans” ve “Lisans” olmak üzere, 2 kategoride düzenlendi. Denizcilik alanında tecrübeli isimler tarafından değerlendirilen projelerde; yenilikçilik, yaratıcılık, gerçekleştirilebilirlik, estetik katkı, detaylandırma düzeyi ve referans gibi kriterlere dikkat edildi. Yarışmada dereceye girenler, aldıkları ödüller ve tez konuları ise Tablo 1’deki gibi yer aldı.

Yüksek Lisans kategorisinde dereceye giren ilk üç kişi; 25.000 lira, 20.000 lira ve 15.000 liralık ödüllerin sahibi oldu. Lisans kategorisinde ise birinci 20.000 lira, ikinci 15.000 lira, üçüncü 10.000 lira değerinde ödül kazandı. Ayrıca, her iki kategoride ödül alan tezlere danışmanlık yapan akademisyenlerin her biri de 5.000 liralık ödül aldı.

 

Derin Arayışlar, Akademi ve Sektör Arasında Köprü Kuruyor

Derin Arayışlar Yarışması hakkında görüşlerini dile getiren Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, şunları söyledi: “Savunma sanayisinde yaptığımız atılımlarla bugün yerli ve milli üretim konusunda ciddi bir yol katetmiş bulunuyoruz. Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz projeler arasında, denizaltı teknolojileri de yoğunlaştığımız konular arasında yer alıyor. Yeni Tip Denizaltı Projesi’ne devam ettiğimiz ve Milli Denizaltı (MİLDEN) Projesi’ne başlamış olduğumuz bu dönemde, ülkemizde birikimin artması ve katma değer yaratan projelere dönüşmesini oldukça önemsiyoruz. Son derece karmaşık sistemler olan denizaltılar, teknolojiden beşeri bilimlere kadar pek çok farklı disiplinden faydalanan bir süreci kapsıyor. Disiplinlerarası yapıyı güçlendirmek ve sürdürülebilirliği sağlamak adına, yapılan akademik çalışmalar ve bu çalışmaları yönlendiren tez danışmanı akademisyenlerimiz özellikle kritik bir rol üstleniyor. Akademi ve sektör arasında köprü kuran Derin Arayışlar Yarışması, ülkemizin savunma alanında ilerlediği yolda teknolojik yetkinliğimizin arttırılmasına değerli bir katkı sunuyor.”

 

STM Genel Müdürü Murat İkinci

“Yarışmaya başvuran tüm projeler bizim için değerli”

STM Genel Müdürü Murat İkinci ise şunları söyledi: “Askeri deniz platformları alanında, bugün hem Türkiye’de hem de küresel ölçekte yetkinliğini kanıtlamış bir kurum olarak, sektörün geleceği adına yerli ekosistemi besleyecek girişimlerin oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz. Özellikle dünyanın en karmaşık platformlarından biri olan denizaltılar, savunma alanında bugün son derece kritik bir rol üstleniyor. Denizaltı konusunda bilgi ve yetenek gelişimini desteklemek üzere düzenlediğimiz Derin Arayışlar Yarışması ile yalnızca insan kaynağı yetiştirmeyi değil, aynı zamanda, sektörün akademik alanda mevcut kabiliyetlerden faydalanabilmesini hedefliyoruz. Bu yıl ilk ödüllerini verdiğimiz yarışmaya, 10 farklı üniversite ve 5 farklı bölümden başvuru oldu. Her biri bizim için çok değerli olan başvurular, Derin Arayışlar Yarışması’yla sektöre sunacağımız katkı konusunda bizi de motive ediyor. STM olarak, hem yerli savunma sanayimizi hem de Türkiye’nin global pazardaki yerini güçlendirme hedefiyle çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Yüksek Lisans kategorisi birincisi Mehmet Ozan Şerifoğlu, ödülünü, Kuzey Deniz Saha Komutanı Tümamiral Tayyar Ertem’den aldı.

Lisans kategorisi birincileri, Mustafa Kutlu ve İbrahim Savrukoğlu’nun ödülünü, STM Genel Müdürü Murat İkinci verdi.

 

Denizaltı Projeleri Hız Kesmiyor

STM, bir yandan da pek çok denizaltı projesi üzerinde çalışıyor. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanıyor.

  • AY Sınıfı Denizaltı Cihaz/Sistem Yenilenmesi
  • Yeni Tip Denizaltı
  • Pakistan AGOSTA 90B Yarı Ömür Modernizasyonu
  • PREVEZE Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu

STM ayrıca, Milli Denizaltı projesi için de çeşitli hazırlıklar yapıyor.

STM’nin, yeni nesil denizaltı tasarımı TS1700’ün maketi.

 1,117 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.