Ana Sayfa Haberler Türk Ticaret Zinciri Projesi, STM’nin Blokzincir Çalışmalarıyla Dış Ticareti Hızlandıracak

Türk Ticaret Zinciri Projesi, STM’nin Blokzincir Çalışmalarıyla Dış Ticareti Hızlandıracak

Paydaşları arasında STM’nin de yer aldığı Blokzincir Altyapılı Türk Ticaret Zinciri Ar-Ge Projesi’nin (TTZ Projesi) ilk fazı başarıyla tamamlandı. STM, gelişmeyi, 18 Şubat’ta duyurdu.

TTZ Projesi; Vakıfbank, Doğuş Otomotiv, Doğuş Teknoloji, STM ve Ünsped Gümrük Müşavirliği tarafından 2021 yılında başlatıldı. Proje, bir eşyanın ithalat ve ihracat süreçlerindeki işlemlerde kullanılan belgelerin, blokzincir ağıyla şifreli ve değiştirilemez şekilde kayıt altına alınmasını ve taraflar arası paylaşılmasını amaçlıyor. Bu sayede dış ticarette taraflar arası güven ve belge paylaşımındaki gecikme problemlerinin çözülmesi hedefleniyor.

Proje kapsamında, ithalat ve ihracat süreçlerinde kullanılan 313 öncelikli belgenin iş akışları ve paydaşları tek tek çıkarılarak bir analiz çalışması yapıldı. Projenin ilk fazında, ithalatta eşyanın serbest dolaşıma girişi için en önemli işlemlerden biri olan “vergi ödemesi” sonrasında ortaya çıkan “Gümrük Vergi Tahsil Alındısı” (GVTA) belgesi, test verileri kullanılarak blokzincir ağına yazıldı. Böylece proje paydaşı olan kurum ve kuruluşların, ilgili verileri, kendi yetkileri doğrultusunda görüntülemesi sağlandı. Ekosisteme dâhil edilecek diğer belgeler için çalışmalar devam ederken, ağ üzerinde bulunan paydaş ve belge sayısının artırılması da hedefleniyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.