Ana Sayfa Haberler STM, GEMED Projesi’nin Kabul Testlerini Tamamladı

STM, GEMED Projesi’nin Kabul Testlerini Tamamladı

STM ve paydaş kurumlar tarafından, TÜBİTAK SAVTAG 1007 programı kapsamında geliştirilen Gemi Muharebe ve Etkinlik Değerlendirme (GEMED) Modeli Geliştirme Projesi’nin kabul testleri tamamlandı. Deniz kuvvetlerinin harbe hazırlık seviyesini arttıracak GEMED projesiyle muharebe senaryolarının analizi, sahadan önce bilgisayar ortamında simülasyon teknikleriyle yapılabilecek.

STM, platform inşasının yanı sıra yazılım alanında da milli ve yenilikçi sistemlerle Türk savunma ve havacılık sanayisine ileri teknolojiler geliştiriyor. STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, firmanın simülasyon ve karar destek çözümleri konusunda önemli tecrübesi bulunduğuna dikkat çekerek, “Bir taraftan donanmamıza modern ve milli platformlarla güç verirken, diğer taraftan platformlarımıza ve karargahlarımıza akıl katacak yazılımları da geliştiriyoruz. Simülasyon tabanlı bir karar destek çözümü olan GEMED ile 100’e yakın muharip unsur ve alt sistemlerine ait modeller geliştirdik. GEMED’in platform, sensör, silah ve karşı tedbir modelleri sayesinde suüstü, sualtı ve hava operasyonlarına yönelik etkinlik analizleri gerçekleştirilebilecek. Böylece, muharebe senaryolarının analizi, sahadan önce simülasyon ortamında defalarca tekrarlanarak yapılabilecek. GEMED sayesinde deniz kuvvetlerimiz, harbe hazırlık seviyesini en yukarıya çıkaracak.” dedi.

GEMED Ortamında 40’tan Fazla Görev Denendi

STM mühendisleri tarafından geliştirilen GEMED, muharebe etkinliği değerlendirme, gemi tasarımı/modernizasyonu/tedariki için karar destek ve taktik geliştirme amacıyla kullanılıyor.  Oluşturulan simülasyon ortamında deniz, hava ve sualtı operasyonlarına yönelik 40’dan fazla görev uygulaması gerçekleştirildi. Kullanıcının ilgili platform modellerine farklı görevleri atayabilme ve görevler arası koşullu geçişler aracılığıyla görev planı oluşturma kabiliyeti bulunuyor. Kullanıcı oluşturduğu senaryolarda, farklı platform sistem konfigürasyonları, karar mekanizmaları ve davranışlar için farklı ortam şartlarında deney tasarımı ile çoklu koşum yapabilirken, simülasyon sonuçları, çok kriterli karar verme teknikleri ile analiz edebiliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.