Ana Sayfa Haberler STM, Gençlere Yönelik Düzenlediği Etkinliklerle TEKNOFEST 2023’te

STM, Gençlere Yönelik Düzenlediği Etkinliklerle TEKNOFEST 2023’te

STM, gençlere yönelik proje ve yarışmalar ile, 27 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen TEKNOFEST 2023’te yerini aldı. STM’nin yürütücülüğünü üstlendiği World Drone Cup’ta, (WDC) 28 farklı ülkeden 32 dron pilotu yarışacak. TEKNOFEST 2023 kapsamında gerçekleştirilecek etkinlikte, kendi ülkelerindeki yarışmalarda birinci olan dron pilotları, özel olarak hazırlanan zorlu parkurlarda, tasarım ve montajlarını kendilerinin yaptığı dronlarla mücadele edecek. Birinciye 80 bin TL, ikinciye 60 bin TL, üçüncüye 40 bin TL para ödülü verilecek yarışmaya, Türkiye’den 2 dron pilotu katılacak. 21 Nisan’da başlayan yarışmalar, 29 Nisan tarihinde sona erecek. 30 Nisan ve 1 Mayıs tarihleri arasındaysa, gelecek yıl WDC’de Türkiye’yi temsil edecek yarışmacıların seçileceği, ülke turnuvası gerçekleştirilecek.

Etkinlikte teknoloji ve bilim konusunda farkındalık oluşturmayı amaçlayan STM, MİLGEM projesi kapsamında inşa edilen İstanbul fırkateyni, STM500 mini denizaltı ve Denizde İkmal Tankeri maketleriyle, gençleri bilgilendirecek. Taktik Mini İHA olarak KARGU yanında, ALPAGU ve TOGAN’ı da sergileyecek firma standında; deprem bölgesindeki arama kurtarma çalışmalarında etkin rol üstlenerek, 50’den fazla insanın enkazdan sağ kurtulmasını sağlayan, STM Duvar Arkası Radar (DAR) da yer alacak.

STM, sadece standında değil, online ortamda da gençlere ve çocuklara yönelik birçok farklı etkinlik düzenliyor. Fuara fiziksel katılım sağlayan çocuklar, Hafıza Oyunu ile gemi ve dronları bulmaya çalışıyor. Fiziksel katılımı mümkün olmayan geçler içinse, Instagram’da AR filtre ile bir yarışma düzenliyor. TEKNOFEST 2023 heyecanını dijitale taşıyan Dronu Yakala Yarışması’nda dereceye giren 3 kişiyi sürpriz hediyeler bekliyor.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, TEKNOFEST 2023 katılımıyla ilgili açıklamasında şunları kaydetti: “TEKNOFEST, gençlerimizin milli teknolojilerle tanışması ve geldiğimiz seviyenin farkına varmaları için önemli bir görev görüyor. Bununla da kalmayıp, düzenlenen yarışmalar ve etkinliklerle, geleceğin mühendisleri ve bilim insanlarının cesaretlenmesine ve yetişmesine olanak sağlıyor. Bizler de dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’te yerimizi aldık, STM’nin milli mühendisliğini gençlerimizle buluşturduk. Hem Cumhuriyetimizin 100. yılı coşkusunu hem de TEKNOFEST heyecanımızı, yarınlarımızın teminatı gençlerle birlikte yaşıyoruz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.