Ana Sayfa Haberler STM, Kamikaze Dronların Geleceğini, IDEF 2019’da Sergiledi

STM, Kamikaze Dronların Geleceğini, IDEF 2019’da Sergiledi

MSI Dergisi’nin 180’inci sayısında yayımlanan IDEF’19 Özel Dosyası’nın ilk bölümündeki haber aşağıda paylaşılmıştır:

 

IDEF 2017’de, kamikaze dronlar olarak da bilinen Taşınabilir Akıllı Mühimmat Sistemleri ALPAGU ve KARGU ile Gözcü Mini İHA TOGAN’ın lansmanını yapan STM, IDEF 2019’da, başta sürü harekâtı olmak üzere, bu platformların kazandıkları yeni kabiliyetleri ön plana çıkarttı. STM, standında gemi ve denizaltı tasarımlarının maketlerini, siber güvenlik çözümlerini, Duvar Arkası Radar ürün ailesini, uydu çözümlerini ve sualtı iletişim çözümünü de sergiledi. STM ThinkTech de ayrı bir bölümde, ThinkTech Milli Kapasite Modeli’ni tanıttı.

 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, STM standında, başta Taşınabilir Akıllı Mühimmat Sistemleri ALPAGU ve KARGU ile Gözcü Mini İHA TOGAN olmak üzere firmanın çözümleri ile ilgili bilgi aldı.

 

STM, KARGU ile icra edilen çoklu dron harekâtının ilk örneklerini de IDEF’19’da sergiledi.

STM’nin Mini İnsansız Sistemleri Gelişimini Sürdürüyor

STM, Türkiye’de bir ilk olan Taşınabilir Akıllı Mühimmat Sistemlerini IDEF 2017’de sergiledikten sonra, 2018 yılı sonu ve 2019 yılı başında, bunların, Türk Silah Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğüne ilk parti teslimatlarını tamamladı. STM, teslimatlarına devam ederken bir yandan da bu platformlara yeni ve gelişmiş özellikler eklemek için çalışmalarını sürdürdü. Firma, ayrıca, bu sistemleri, yine kendisinin geliştirmiş olduğu keşif-gözetleme maksatlı Mini İHA Sistemi TOGAN ile koordineli kullanmak üzere çalışmalarını tamamladı.

Keşif-gözetleme görevleri için tasarlanan TOGAN’ın havada kalış süresi arttırıldı. Bu platform, aynı zamanda görüntü çözünürlük kalitesi arttırılmış yeni optik pod sistemine de sahip oldu. TOGAN’lara, kendi aralarında havada otomatik görev değişimi yeteneğinin yanı sıra Döner Kanatlı Akıllı Mühimmat Sistemi KARGU’lar ile müşterek harekât icra edebilme özellikleri de eklendi. Bu kabiliyet sayesinde, TOGAN platformları tarafından tespit edilen hedeflere ilişkin konum bilgisi, KARGU’lara otomatik olarak aktarılabiliyor ve bu sayede KARGU platformları aktarılan hedeflere otonom şekilde saldırı icra edebilme kabiliyeti kazanıyor.

KARGU’nun yer kontrol istasyonu, sahada kolay kullanım için tasarlandı.

Sabit Kanatlı Akıllı Mühimmat Sistemi ALPAGU ise IDEF 2019’da mühimmat kapasitesi muhafaza edilerek toplam ağırlığı 3,9 kg’dan 1,9 kg’a indirilmiş yeni sürümü ile ziyaretçilerin karşısına çıktı. Dronun görüntü işleme ve hedef tespit kabiliyetleri de geliştirildi.

Hâlihazırda, hem Türk Silahlı Kuvvetlerinin hem de Emniyet Genel Müdürlüğünün envanterinde bulunan ve sabit veya hareketli hedeflere karşı etkin vurucu görev üstlenen Döner Kanatlı Akıllı Mühimmat Sistemi KARGU’nun da havada kalış ve görev süreleri arttırıldı. Platform, toplam ağırlığını azaltan yeni ve modüler bir tasarıma da sahip.

Öten yandan yapay zekâ destekli sürü teknolojilerini, geliştirdiği platformlara uygulama konusundaki çalışmalarına hız veren STM, KARGU ile icra edilen çoklu dron harekâtının ilk örneklerini de IDEF’19’da sergiledi. Ziyaretçiler, 20’den fazla KARGU platformu ile yapılan sürü intikalleri ve dalışların videolarını izleme fırsatını buldular.

STM tarafından fuar sırasında yapılan açıklamada; KARGU’dan sonra, TOGAN ve ALPAGU’nun da yakın gelecekte güvenlik güçlerinin envanterine girmesinin beklendiği belirtildi. Ayrıca, gelişmiş özellikleriyle Türk savunma sanayisinde kısa sürede yer edinen bu ileri teknoloji ürünlerin, uluslararası pazarda gördüğü ilgiye de vurgu yapıldı.

KARGU Akıllı Mühimmat Sistemi’ne yönelik “Anayurt Güvenliğine Yönelik Özel Maksatlı Teçhizat ve Hizmet Alımı Sözleşmesi”, soldan sağa; STM Bilgi Sistemleri Direktörü Aydın Kara, Genel Müdür Yardımcısı Ömer Korkut, SSB İnsansız ve Akıllı Sistemler Daire Başkanı Gökhan Uçar ve Taktik ve Özel Amaçlı İnsansız Sistemler Proje Müdürü Yusuf Hakan Özbilgin tarafından atıldı.

 

Fuarın ikinci gününde ise envantere giren KARGU’ların teslimatlarına yönelik “Anayurt Güvenliğine Yönelik Özel Maksatlı Teçhizat ve Hizmet Alımı Sözleşmesi” imzalandı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı ve EGM unsurlarına teslim edilen dronlara yönelik imzalar, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile STM arasında atıldı.

Hücumbot Geliştirme Projesi İşbirliği Protokolü, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve STM Genel Müdür Murat İkinci tarafından imzalandı.

Türk Tipi Hücumbot STM’ye Emanet

STM, fuar sırasında, denizcilik alanında da iki önemli sözleşme imzaladı. SSB ile STM arasında, 2 Mayıs’ta, Hücumbot Geliştirme Projesi İşbirliği Protokolü imzalandı. Bu törende bir konuşma yapan STM Genel Müdürü Murat İkinci, şunları söyledi: “Savunma sanayimizin vizyonu ile TSK’nın, bölgenin en güçlü donanması haline getirilmesi için STM, üzerine düşen her şeyi yerine getirecektir. Bu projenin çok önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Bu proje ile donanmanın gelecekteki hücumbotlarının tasarımı ve bununla ilgili gerekli çalışmaların yapılması sağlanacak.” Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de şunları söyledi: “Bir SSB iştiraki olan STM, deniz platformları ve sistemleri anlamında, Türkiye’de, en önemli mühendislik ve tasarım şirketlerinden biridir. Şu anda mevcut platformlara yönelik bir dizi tasarım ve mühendislik hizmeti verirken yeni geliştirilecek ve geliştirilen platformlarla ilgili de kendilerini görevlendirmek, Türkiye’nin gelecekteki platformları için önemli bir katkı sağlayacak. Dünyada kendi sınıfında en ileri sistemleri tasarlayacak ekibin, neticeyi bir an önce almasını temenni ediyoruz.”

STM, hücumbot tasarımının maketini (önde) de standında sergiledi.

 

Süratli Botlarda Elektrikli Tahrik Sisteminin Geliştirilmesi konusunda İyi Niyet Anlaşması, soldan sağa; ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Dr. İbrahim Bekar, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, STM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Celal Sami Tüfekçi ve STM Genel Müdürü Murat İkinci tarafından imzalandı.

 

Fuarın ilk günü ise ASELSAN ile STM arasında, “Süratli Botlarda Elektrikli Tahrik Sisteminin Geliştirilmesi” konusunda iyi niyet anlaşması imzalandı. Anlaşma ile askeri gemi teknolojileri için önem arz etmeye başlayan elektrikli tahrik sisteminin geliştirmesi konusunda birlikte çalışmalar yürütülmesi; birikim ve tecrübelerin bir araya getirilerek güç birliği oluşturulması amaçlanıyor. Nihai hedef ise tamamen yerli bir çözümün üretilmesi.

 1,377 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.