Ana Sayfa Haberler STM, KERKES Projesi’ni Tamamladı: İHA’lar, GNSS Sinyali Yokken de Görevlerini İfa Edecek

STM, KERKES Projesi’ni Tamamladı: İHA’lar, GNSS Sinyali Yokken de Görevlerini İfa Edecek

İHA’ların GPS olmayan sahalarda da görev yapabilmesini sağlayan Küresel Konumlama Sistemi Bağımsız Otonom Seyrüsefer Sistemi Geliştirilmesi (KERKES) Projesi, STM yürütücülüğünde başarıyla tamamlandı ve geliştirilen çözüm teslim edildi. Gelişmeyi 9 Ekim’de bir basın bülteniyle duyuran STM, projede geliştirilen çözüm ile mini/mikro sınıfı İHA’ların, GPS gibi küresel uydu seyrüsefer sistemlerinin sinyallerinin (GNSS) olmadığı durumlarda, gece ve gündüz şartlarında başarıyla görev icra edebileceği bilgisini paylaştı. Geliştirilen çözüm, İHA’ların GNSS sinyali olmaksızın konumlarını kestirilebilmesine, nesneleri tanıyabilmesine ve derin öğrenme sayesinde seyrüsefer yapılabilmesine imkân tanıyacak. Yüklenen haritayla göreve başlayan İHA, araziden elde ettiği verilerle haritayı karşılaştırarak GNSS sinyaline gerek duymadan görevini başarıyla yerine getirecek. KERKES ile İHA’lar artık, GNSS köreltmesi gibi düşman elektronik harp tehdidinden etkilenmeden görev gerçekleştirebilecek.

KERKES Projesi, İHA’ların GNSS sinyali yokken de görev yapmalarına imkan tanıyacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “KERKES bizim için büyük önem arz ediyor.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2020 yılında gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Kabinesi 2 Yıllık Değerlendirme Toplantısı’nda KERKES Projesi’ne ilişkin olarak, “KERKES bizim için büyük bir proje, büyük önem arz ediyor.” sözleriyle vurgu yapmıştı.

Proje, sofistike bilgisayarlı görü teknikleri ve yapay zeka algoritmaları ile geliştirildi.

Caydırıcı Bir Güç Olacak

Konuyla ilgili resmi Twitter hesabından açıklama yapan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “İHA’larımızın GPS olmayan sahalarda da görev yapabilmesini sağlayan KERKES Projesi’ni başarıyla tamamladık ve teslim ettik. Dünyada sayılı ülkenin üzerinde çalıştığı bu teknolojiyle, mini İHA’larımız, GPS köreltmesi gibi elektronik harp tehdidinden etkilenmeden görev ifa edecek. Ülkemize kazandırdığımız bu kritik kabiliyet, vatan savunmasında ordumuz için hem caydırıcı bir güç hem de muharebe ortamında oyun değiştirici bir teknoloji olacak.” değerlendirmesini yaptı.

Kara ve Deniz Araçlarına da Entegre Edilebilir

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz ise dünyada sayılı ülkenin üzerinde çalıştığı bu teknolojiyi Türkiye’ye kazandırdıklarını ifade etti. Güleryüz, şöyle konuştu: “Haberleşmenin olmadığı durumda, sensörlerden alınan veri ve görüntüler işlenerek konum kestirimi yapılabilecek, yapay zekâ ve derin öğrenme teknikleriyle tespit edilen hedefler vurulabilecektir. KERKES Projesi sonucunda elde ettiğimiz bu yetenek seti; diğer mini/mikro, taktik veya operasyonel İHA sistemlerine uyarlanabilecektir. Bu kabiliyetin kara ve deniz platformlarına da entegre edilebileceğini değerlendirirken, sahada askerimizin ileri teknolojili tüm ihtiyaçlarını karşılamak için daima hazırız.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.