Ana Sayfa Haberler Stratejik Tesislerin Siber Güvenliğinde Önemli Adım: Kritik Altyapılar Ulusal Test Yatağı Merkezi Açıldı

Stratejik Tesislerin Siber Güvenliğinde Önemli Adım: Kritik Altyapılar Ulusal Test Yatağı Merkezi Açıldı

Kritik Altyapılar Ulusal Test Yatağı Merkezi'nin Açılışı

Alper ÇALIK / a.calik@savunmahaber.com

Savunma Sanayii Başkanlığının (SSB) öncülüğünde, STM ve Sakarya Üniversitesinin iş birliği ile hayata geçirdikleri Kritik Altyapılar Ulusal Test Yatağı Merkezi, 2 Şubat’ta gerçekleştirilen bir törenle açıldı. Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda, söz konusu merkezin, Türkiye’nin endüstriyel kontrol sistemleri (EKS) tabanlı ilk test merkezi olduğu ifade edildi.

STM’nin ana yüklenici olduğu proje kapsamında kurulan merkezde; elektrik dağıtımı, su yönetimi, elektronik haberleşme, kritik kamu hizmetleri ve finans gibi alanlarda düzenlenebilecek siber saldırılarda, bu kritik altyapıların güvenliğini sağlamaya yönelik çalışmalar yürütülecek. Merkezde hem kritik altyapılarda kullanılan EKS’lerin yerlileştirilmesi hem de bu sistemlerin siber güvenliğinin milli imkânlarla sağlanması hedefleniyor.

Ulusal Test Yatağı Merkezi’nde, başlangıç aşamasında, enerji ve su yönetim sistemlerinin modellenmesi planlanıyor. Akademik çalışmaların gerçek ortamda modellenmesi ile Türkiye’nin sahip olduğu bilgi birikiminin genişletilmesi ve 2023 hedeflerine uygun bir şekilde yerli ve milli üretimler konusundaki girişimlerin artırılması amaçlanıyor.

EKS’ler, endüstriyel seviyedeki makina ve ekipmanın, yönetimi maksadıyla kullanılıyor. EKS’lerin siber saldırılara dayanıklı şekilde tasarlanabilmesi ise kritik tesislerin güvenliğinde önemli rol oynuyor. Açıkları bulunan EKS’ler kullanılarak kritik altyapılara siber saldırılar gerçekleştirilebiliyor. Bu tip saldırıların en çok bilinen örnekleri arasında “Stuxnet” olarak adlandırılan bilgisayar kurdu kullanılarak yapıldığı iddia edilen ve İran’ın nükleer programında önemli aksamalara neden olduğu bildirilen saldırı yer alıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.