Ana Sayfa Haberler STM, Milli İHA ALPAGU’nun İlk İhracatını Gerçekleştirdi

STM, Milli İHA ALPAGU’nun İlk İhracatını Gerçekleştirdi

STM tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen ve kamuoyunda kamikaze İHA (insansız hava aracı) olarak bilinen sabit kanatlı milli vurucu İHA sistemi ALPAGU’nun ilk ihracat sözleşmesi imzalandı. Mühimmatlı test atışını ve tüm saha testlerini başarıyla geçen ALPAGU’nun ilk teslimatları kullanıcı ülkeye gerçekleştirildi. Tek operatör tarafından kolayca taşınıp görev alanında 1 dakika içinde kurularak kullanılabilen sistem, üzerindeki yapay zeka ve görüntü işleme kabiliyetleri, sessizliği ve taşıdığı patlayıcıyı hedefe tam ulaştırma yetenekleriyle önemli operasyonel üstünlük sağlamak üzere tasarlandı.

10 Kilometre Menzile Sahip

Türkçede “düşmana tek başına saldıran yiğit” anlamı taşıyan ALPAGU, terörle mücadele operasyonlarında, sınır ötesi harekatlarda ve meskun mahal çatışma ortamlarında aktif görev yapabilirken, 10 kilometre menzilde etki gösteriyor. STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, STM’nin dünyada ve Türkiye’de taktik mini İHA üretiminde öncü olduğunu belirterek şunları söyledi:

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz

TSK Envanterine de Girecek

“Ülkemizin ve Ordumuzun ihtiyaçları için Türkiye’de ilk kez milli mühendislik gücümüzle oluşturduğumuz taktik mini İHA ailemiz her geçen gün yeni başarılar yakalıyor. Üç farklı kıtada 10’dan fazla ülkeye ihraç ettiğimiz döner kanatlı vurucu İHA’mız KARGU’nun ardından, sabit kanatlı vurucu İHA’mız ALPAGU’nun da ilk ihracatını gerçekleştirdik. Kullanıcı makama ALPAGU’nun ilk teslimatlarını yaptık ve o ülkeye teslimatlarımız önümüzdeki süreçte de devam edecek. Şu anda çok sayıda ülke ile ALPAGU’nun yeni ihracatları için görüşme halindeyiz.” Güleryüz, ALPAGU’nun Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) envanterine girmesi hakkında ise “Görüşmelerin tamamlanması ile birlikte çok sayıda ALPAGU’nun teslimatlarını ordumuza yapacağız.” dedi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.