Ana Sayfa Haberler STM, Sağlık Sektörünü, Siber Tehditlere Karşı Koruyacak

STM, Sağlık Sektörünü, Siber Tehditlere Karşı Koruyacak

Siber güvenlik alanındaki yatırım ve Ar-Ge çalışmalarına devam eden STM, sağlık sektöründe kullanılan IoT (Internet of Things / Nesnelerin İnterneti) cihazların siber güvenliğine yönelik Başkent Üniversitesi ile bir protokol imzaladı.

Sağlık sektörüne yönelik yapılan siber saldırılar, hasta bilgilerinin ifşa olmasına, hastayla ilgili verilerin manipüle edilmesine ve hatta hastanın hayatını kaybetmesine kadar uzanan sonuçlara yol açabiliyor. STM tarafından 20 Haziran’da paylaşılan basın bültenine göre, proje ile geliştirilecek IoT-Medic, hastanelerde kullanılan medikal IoT cihazların envanterinin çıkarılmasını, bu tür cihazlara karşı yapılabilecek saldırıların tespit edilerek raporlanmasını sağlayacak. Kullanıcılar, bu sistem sayesinde hastane ortamındaki tüm medikal IoT cihazlarını tek noktadan takip ederek bu cihazların oluşturduğu trafikteki anormallikleri ve olası saldırıları canlı olarak takip edip müdahale edebilecek.

 

“Ülkemize Yerli Teknolojiler Kazandırmak Adına Önemli Bir Adım”

İmza töreninde konuyla ilgili açıklama yapan STM Genel Müdürü Murat İkinci, şu ifadeleri kullandı: “STM olarak Türkiye’deki kritik alt yapıların korunması adına yerli ve milli bütünleşik siber güvenlik çözümleri geliştiriyoruz. Sağlık sektörü de bugün siber tehditler karşısında direncini artırmamız gereken kritik alanlardan birini teşkil ediyor. Tehditleri zafiyet yaratmadan tespit edecek proaktif bir güvenlik çözümü olan IoT-Medic sistemini geliştirmek üzere Başkent Üniversitesi ile yaptığımız iş birliği bu anlamda sağlık sektörümüz için büyük bir önem taşıyor. Siber güvenlik alanında edindiğimiz kabiliyetleri, sağlık alanının niş ihtiyaçlarına taşıyacağımız bu süreç hem sağlık sektörünün geleceği hem de ülkemize yerli teknolojiler kazandırmamız adına önemli bir adım teşkil ediyor.”.

 

İnsan Hayatını Etkileyebilecek Zafiyetler Engellenecek

Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal ise şu değerlendirmeleri paylaştı: “Bugün sağlık sektöründe kullanılan görüntüleme cihazları, hasta takip sistemleri, infüzyon pompaları ve kalp pili gibi IoT cihazlar; hastanın takibi, tedavisi ve yaşam kalitesi açısından oldukça faydalı kullanımlar sağlıyor. İnternete bağlı bu cihazların siber tehditlere karşı güvenliğini sağlamak ise doğrudan insan hayatını dahi etkileyebilecek zafiyetleri engellemek adına son derece kritik bir öneme sahip. Başkent Üniversitesi olarak STM ile imzaladığımız bu protokol ile sağlık sektörüne yönelik olası saldırıların önüne geçilmesini sağlayacak bir projeye katkı sunmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz.”

 1,613 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.