Ana Sayfa Haberler STM’nin Siber Tehdit Durum Raporu, Ukrayna-Rusya Savaşının Siber Yüzünü Ortaya Koydu

STM’nin Siber Tehdit Durum Raporu, Ukrayna-Rusya Savaşının Siber Yüzünü Ortaya Koydu

STM’nin Teknolojik Düşünce Merkezi STM ThinkTech, Ocak-Mart 2022 tarihlerini kapsayan yeni Siber Tehdit Durum Raporu’nu yayınladı. STM’nin 20 Nisan’da, bir basın bülteniyle duyurduğu rapor, özellikle son aylarda dünya gündemini meşgul eden Ukrayna-Rusya savaşındaki siber operasyonları mercek altına alıyor. Raporda, iki tarafın birbirine karşı gerçekleştirdiği siber saldırılar analiz ediliyor.

Buna göre, Rusya 24 Şubat’ta Ukrayna’da başlattığı işgalin ilk günlerinde, Ukrayna’nın askeri kurumları ve devlet kurumlarına yönelik çevrimiçi saldırılarını yüzde 196 arttırdı. Rus askeri istihbaratı GRU, 2022’nin Şubat ayı başlarında Ukrayna web sitelerine karşı bir dizi DDoS (Distributed Denial of Service / Dağıtık Hizmet Aksatma) saldırısı başlattı. Saldırılar Ukrayna bankacılık ve savunma web sitelerini hedef aldı. Rus taraftarı grupları malware-as-a-service platformu olan “DanaBot” aracını kullanarak, Ukrayna Savunma Bakanlığı web sitelerine yönelik DDoS saldırılarına devam etti. Rusya, 24 Şubat’ta IsaacWiper adlı bir wiper yazılımıyla Ukrayna hükümet sistemlerine saldırdı. Isaac-Wiper saldırılarının yanı sıra HermeticWiper ve CaddyWiper saldırıları da tespit edildi.

Ukrayna ise Rusya’nın saldırılarına karşılık olarak, uluslararası duyarlılığı harekete geçirmeye ve Rusya’daki askeri ve kritik altyapı hedeflerine saldırmak için bir siber güvenlik uzmanları ordusu oluşturmaya çalışarak siber uzayda benzersiz olduğu ifade edilen bir strateji izledi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.