Ana Sayfa Haberler STM Siber Tehdit Durum Raporu: Fidye Yazılım Saldırıları Yüzde 62 Arttı

STM Siber Tehdit Durum Raporu: Fidye Yazılım Saldırıları Yüzde 62 Arttı

STM ThinkTech, 1 Şubat’ta açıkladığı Ekim-Aralık 2022 Siber Tehdit Durum Raporu’nda, fidye yazılım saldırılarının, dünya çapında yüzde 62 arttığına dikkat çekti. Raporda, fidye yazılımından korunmak için izlenilmesi gereken yol haritasına da yer verildi.

STM’nin siber güvenlik uzmanları tarafından hazırlanan raporda, deniz platformları ve silah sistemlerine yönelik yapılabilen siber güvenlik saldırıları da dahil olmak üzere, 9 ayrı konu başlığı bulunuyor. Siber saldırıların, gemilerin kaçırılmasına, seyir sistemlerinin devre dışı bırakılmasına ya da yanlış yönlendirilmesine, iletişimin kesilmesine, platform verilerinin imhasına veya çalınmasına yol açabileceği, örnekler eşliğinde aktarılıyor.

STM’nin Honeypot (bal küpü-tuzak sunucu) sensörleri tarafından toplanan veriler; en çok siber saldırıya ev sahipliği yapan ülkeleri de ortaya koyuyor. 2022 son çeyreğinde, STM sensörlerine toplam 3 milyon 777 bin saldırı takıldı. En çok saldırıya ev sahipliği yapan ülke 451 bin ile Almanya olurken, 423 bin saldırı ile Hindistan ikinci sırada yer aldı. Bu ülkeleri sırasıyla; Rusya, ABD, Türkiye, Çin, Hollanda, Vietnam, Moldova ve Tayland izledi.

Raporda ayrıca kamu kurumlarında ve kritik altyapı hizmetleri sağlayan özel sektör şirketlerinde uygulanacak bilgi ve iletişim güvenliği kurallarını içeren, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi BİG Rehberi Uyumluluk Denetimi’nin detayları ele alındı.

Rapora tamamına şu adresten ulaşabiliyor: https://thinktech.stm.com.tr/tr/siber-tehdit-durum-raporu-ekim-aralik-2022

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.