Ana Sayfa Haberler STM, Sivil Havacılık’taki Ağırlığını Arttırıyor

STM, Sivil Havacılık’taki Ağırlığını Arttırıyor

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ile STM, 8 Ocak’ta gerçekleştirilen bir törenle, sivil havacılığın pek çok alanını kapsayan çok yönlü bir iş birliği protokolü imzaladılar. Törende imzalar, Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Bahri Kesici ve STM Genel Müdürü Murat İkinci tarafından atıldı.

İmzalanan protokol kapsamında; eğitim, danışmanlık, ortak Ar-Ge faaliyetlerinde bulunma, teknoloji geliştirme, teknoloji kazanım projeleri oluşturma, yürütme, ortak seminer ve konferanslar düzenlenmesi konularında iki kurum arasında iş birliği yapılacak. Protokol ile ayrıca STM havacılık çözümlerinin, SHGM tarafından ulusal ve uluslararası alanlarda desteklenmesi ve bunlarla sınırlı olmamak üzere tarafların etkinlik ve erişilebilirliklerini artırıcı (mal ve hizmetler) ürünlerin tasarlanması, üretilmesi ve satışı kapsamında iş planlarının hazırlanması, stratejilerin belirlenmesi ve uygulanması konularında da mutabakat sağlandı.

Protokol metni kapsamında ve bu metne ilave olarak; Siber Güvenlik, Havacılık Güvenliği ve Uçuşa Elverişlilik alanlarında üç ayrı iş birliği anlaşması daha imzalandı.

Siber Güvenlik İş Birliği Anlaşması uyarınca, ortak bir çalışma grubu kurularak, siber güvenlik tatbikatı, sızma testi, siber istihbarat, SOC ve siber güvenlik eğitimi alanlarında hizmetler sunulması ve uluslararası platformlarda ortak çalışmaların yürütülecek.

Havacılık Güvenliği İş Birliği Anlaşması kapsamında ise uluslararası çalışma gruplarında ortaklaşa temsil, güvenlik cihazları ve teknolojileri ile bu teknolojilerin sertifikasyonu, güvenlik eğitimleri, risk ve tehdit değerlendirmesi, patlayıcı tespit köpekleri, davranış analizi, tarayıcı yeterlilikleri ve sertifikasyonu, yolcu bilinçlendirilmesi, biyometrik sistemler ve makinede okunabilir seyahat dokümanları gibi konularda çalışmalar yürütülecek.

Uçuşa Elverişlilik Alanında İş Birliği Anlaşması uyarınca; SHGM sertifikasyon altyapısının güçlendirilmesi için teknik danışmanlık çalışmalarının yapılması ve sektörün bilgilendirilmesi kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetlere destek verilmesi sağlanacak.

Ayrıca gelişime ve gelişmeye açık bir şekilde imzalanan ana protokol kapsamında, ihtiyaç duyulan diğer havacılık alanlarında da yeni iş birliği anlaşmaları imzalanabilecek. Örneğin imzalanması planlanan yeni bir iş birliği anlaşması kapsamında; havaalanları seyrüsefer yardımcı cihazlarının (Radar, VOR, NDB, DME, LLZ, GP) çevrelerindeki doğal ve suni yapılardan olumsuz etkilenip etkilenmediğinin analizine yönelik bir çalışma yürütülebilecek.

 695 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.