Ana Sayfa Haberler STM’nin STMDENGİZ WECDIS Ürününe Wheelmark Sertifikası

STM’nin STMDENGİZ WECDIS Ürününe Wheelmark Sertifikası

STM’nin askeri deniz platformları için geliştirdiği STMDENGİZ WECDIS ürünü, dünya çapında geçerli bir Denizcilik Ekipmanları Direktifi (MED) sertifikası olan Wheelmark’ı almaya hak kazandı. STM tarafından konuyla ilgili 14 Mart’ta yayınlanan basın bülteninde, söz konusu ürünün, Wheelmark sertifikası alan ilk Türk Askeri Gemi Elektronik Harita Sergileme ve Bilgilendirme Sistemi (Warship Electronic Chart Display and Information System / WECDIS) olduğu vurgulandı.

Askeri su altı ve su üstü platformlar için geliştirilen STMDENGİZ WECDIS, yeni nesil askeri harita sistemlerini içerecek ve tüm askeri denizcilik gereksinimlerini karşılayacak şekilde tasarlandı. Gemilerde, platformun büyüklüğüne göre köprü üstünde veya savaş harekât merkezinde bulunabilen sistem, geminin rotasını ve seyrini dijital ortamda ve otomatik olarak sergileyen bir harita işlevi görüyor.

STMDENGİZ WECDIS, farklı İlave Askeri Katmanları (Additional Military Layers / AML) da bünyesinde barındırıyor. Örneğin; bir bölgede daha önce yapılmış bir mayın harekâtı sırasında tespit edilen mayın veya batıklar, ilave askeri katman olarak sisteme yüklendiğinde, bu bilgiler STMDENGİZ WECDIS’de görülebiliyor. Bu sayede askeri gemilere, daha emniyetli ve kontrollü bir seyir imkânı sağlanıyor.

Yerli olarak geliştirilen STMDENGİZ WECDIS, seyir planı ve değerlendirmesinde kullanılacak süreyi azaltarak seyir planının verimliliğini arttırırken, diğer veri sağlayıcılarının entegre edilmesiyle seyir farkındalığına katkı sağlayabiliyor. Sistemde ihtiyaç duyulan harita düzeltmeleri ise elektronik harita üreticisi kuruluşlar tarafından yapılarak otomatik olarak sisteme yükleniyor. Böylece hem seyir personeli üzerindeki yük azaltılıyor hem de harita düzeltmelerinin verimliliği arttırılıyor. Ürün ayrıca elle yapılan harita düzeltmelerine ve uzun seyir planlarına olan ihtiyacı da ortadan kaldırıyor. Kullanıcı dostu bir ara yüze sahip olan ve farklı ekran boyutu seçenekleri bulunan üründe, rota planlama, rota düzenleme ve emniyet kontrol fonksiyonları yer alıyor.

İSTANBUL Fırkateyni, STMDENGİZ WECDIS ile Seyir Yapacak

Ürünün sivil versiyonu olan Elektronik Harita Görüntüleme ve Bilgi Sistemi STMDENGİZ ECDIS de 2020 yılında MED sertifikası almıştı. STMDENGİZ ECDIS, STM’nin ana yüklenicisi olduğu ve Pakistan’ın AGOSTA 90B denizaltılarının modernize edildiği projede; STMDENGİZ WECDIS ise Türkiye’nin ilk milli fırkateynlerinin inşa edildiği İ Sınıfı Fırkateyn Projesi’nde kullanılacak. Ürün, bu projenin ilk gemisi İSTANBUL’da da yer alacak. Ayrıca STM’nin ihraç ettiği askeri gemilere de entegre edilebilecek.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.