Ana Sayfa Haberler Dünyanın Dört Bir Yanından Gelen Dron Pilotları STM Sponsorluğunda Yarışacak

Dünyanın Dört Bir Yanından Gelen Dron Pilotları STM Sponsorluğunda Yarışacak

Dünyanın dört bir yanından gelen dron pilotlarının mücadele vereceği World Drone Cup (WDC), 21-26 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek olan TEKNOFEST kapsamında ve STM yürütücülüğünde düzenleniyor.

Piotlar, WDC’de, özel olarak hazırlanan zorlu parkurlarda, tasarım ve montajlarını kendilerinin yaptığı dronlar ile mücadele edecek. STM, aynı zamanda, kendi standında, WDC yarışmasının birebir simülasyonu olan “Survivor Drone” etkinliğini düzenleyecek. Ziyaretçiler, sanal gerçeklik gözlükleriyle zorlu parkurlarda dron yarışını deneyimleme fırsatı yakalayacak. STM ayrıca, Taktik Mini İHA konusundaki çözümlerini TEKNOFEST sırasında gençlerle buluşturacak.

Meksika’dan Rusya’ya, Almanya’dan ABD’ye kadar toplamda 22 farklı ülkeden 32 yarışmacının kıyasıya yarışacağı WDC’de, birinciye 30 bin lira, ikinciye 20 bin lira, üçüncüye 10 bin lira para ödülü verilecek. WDC, 23 Eylül Perşembe günü başlayacak ve 26 Eylül Pazar günü kupa töreniyle son bulacak.

WDC’de Türkiye adına yarışacak isimler ise Türkiye Drone Şampiyonası’nın (TDŞ) finalinde belirlenecek. Yıl içinde Elazığ’daki Harput Kalesi’nde ve İzmir Bergama’da düzenlenen zorlu etapların ardından, TDŞ’de 16 Türk yarışmacı finale kaldı. TEKNOFEST kapsamında 21-22 Eylül tarihleri arasında yapılacak TDŞ’nin büyük finali ile 4 isim, WDC’de Türkiye’yi temsil edecek.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, askeri denizcilik alanında Derin Arayışlar ve siber güvenlikte Capture The Flag (CTF) yarışmaları ile StarTeam Staj ve Aday Çalışan Programı gibi gençler için önemli projeler geliştirdiklerini belirterek, şunları ekledi: “Yürütücülüğünü üstlendiğimiz World Drone Cup ile de dünyanın en yetenekli pilotlarını İstanbul’da bir araya getiriyoruz. Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST gibi önemli organizasyonlar, Türkiye’nin milli teknoloji hamlesine önemli katkılar sunuyor. Tam bağımsız savunma sanayiinin yolu eğitimli, teknolojiye merakı olan gençlerimizden geçiyor.  Bizler de nesillerimizin teknoloji ve sektöre ilgi duyması için, TEKNOFEST’te yerimizi alarak, gençlerimizin hayallerine ortak olacağız”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.