Ana Sayfa Haberler STM, Test ve Eğitim Gemisi UFUK’u Kasım Ayında Teslim Edecek

STM, Test ve Eğitim Gemisi UFUK’u Kasım Ayında Teslim Edecek

STM ana yükleniciliğinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (Dz.K.K.lığı) için inşa edilmekte olan Test ve Eğitim Gemisi UFUK (A-591), Kasım ayı içerisinde kullanıcıya teslim edilecek.

STM Savaş Sistemleri Grup Yöneticisi Enver Küçükerman, 15-16 Kasım tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilmekte olan 10. Deniz Sistemleri Semineri’nde yaptığı sunumda, firmanın yürüttüğü deniz projeleri ile ilgili son durumu paylaştı. Küçükerman, UFUK’un Kasım ayında teslim edilmesinin planlandığını söyledi.

Geminin, Dz.K.K.lığının test ve eğitim faaliyetlerinin yanı sıra sinyal ve elektronik istihbarat görevlerinde de kullanılması planlanıyor. Ada sınıfı korvet tekne formu kullanılarak dizayn edilen UFUK, ağır iklim ve deniz şartlarında, 45 gün boyunca kesintisiz seyir yapabilecek.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve STM arasında 30 Aralık 2016 tarihinde imzalanan sözleşmeyle hayata geçirilen projeyle ilgili ilk çalışmalar, Mayıs 2017’de başlatılmıştı. İnşası İstanbul Denizcilik Tersanesi’nde yapılan UFUK, 9 Şubat 2019’da düzenlenen törenle denize indirilmişti.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.