Ana Sayfa Haberler STM ThinkTech, 2022’nin Üçüncü Siber Raporunu Açıkladı: Savunma Sistemleri Tehdit Altında

STM ThinkTech, 2022’nin Üçüncü Siber Raporunu Açıkladı: Savunma Sistemleri Tehdit Altında

STM ThinkTech, bu yılın üçüncü çeyreğini kapsayan Siber Tehdit Durum Raporu’nu, 21 Ekim’de yayınladı. Temmuz-Ağustos-Eylül 2022 tarihlerini içeren raporda, savunma sistemlerinin siber güvenliğine özel bir vurgu yapıldı. Rapor; siber saldırılar ile mühimmatın hedefe gönderilmesinin engellenebileceği, radar sistemlerinin kapatılabileceği, hatta müttefik unsurların düşman gibi gösterilerek imha edilebileceği gibi konulara dikkat çekti.

Raporda, savaş uçakları üzerinden bir örneğe yer verildi: “Uçağın mühimmatı hedefe göndermesi için gereken basıncın nasıl düzenleneceği, uçak ekipmanlarının tahmini kullanım ve bakım periyodu, pilota iletilmesi gereken bilgilerin anlaşılabilir ve düzenli şekilde kokpitte nasıl gösterileceği gibi fonksiyonların yerine getirilmesi için hem bilgi teknolojilerine hem de ilişkili fiziksel altyapılara ihtiyaç vardır. Sistemlerin karmaşıklığı göz önüne alındığında gerekli güvenlik önlemleri alınmazsa platformlar siber saldırılara açık durumda kalabilir. Örneğin hafife alınan sosyal mühendislik saldırısı sonucu bir USB ile zararlı yazılım platformlara bulaşabilir, DDOS saldırısı ya da bilgilerin ifşası gerçekleşebilir veya injection saldırıları ile verilerin bütünlüğü bozulabilir. Bu ve benzer saldırıların sonucunda mühimmatın hedefe gönderilmesi engellenebilir, radar sistemlerinin kapatılmasına neden olabilir veya daha kötüsü müttefik unsurların düşman gibi gösterilerek imha edilmesine neden olunabilir.”

Rapora https://thinktech.stm.com.tr/tr/siber-tehdit-durum-raporu-temmuz-eylul-2022 bağlantısından erişilebilir.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.