Ana Sayfa Haberler STM ThinkTech, 2024’ün İlk Siber Raporunu Açıkladı

STM ThinkTech, 2024’ün İlk Siber Raporunu Açıkladı

STM ThinkTech, 2024 yılının ilk Siber Tehdit Durum Raporu’nu açıkladı. STM’nin siber güvenlik uzmanları tarafından hazırlanan raporda, kuruluşların siber tehditlere karşı direncini arttırmada ön plana çıkan Siber Dayanıklılık Tüzüğü, ChatGPT’ye yapılan siber saldırılar, dünya genelinde en çok siber saldırı yapan ülkeler gibi güncel konu başlıkları yer aldı. 29 Ocak’ta yayımlanan rapora göre, son 3 ayda en çok siber saldırının başlatıldığı ülkelerin başında, Rusya ve ABD geliyor. Raporda ayrıca, Türkiye’den Avrupa ülkelerine kadar siber güvenlik ürünü ihraç eden firmaları etkileyecek Siber Dayanıklılık Tüzüğü de mercek altına alındı.

Avrupa Komisyonu Tarafından Kabul Edildi

Avrupa Komisyonu tarafından kabul edilen Siber Dayanıklılık Tüzüğü, yazılım ve donanım olarak üretilen dijital ürünlerin güvenliğini sağlamak amacıyla önemli bulunuyor. Raporda, Siber Dayanıklılık Tüzüğünün ülkelere getireceği yükümlülüklere geniş yer verilirken, tüzüğün yürürlüğe girmesiyle Avrupa pazarlarına girecek ürünlere siber güvenli olma zorunluluğu getirileceğine dikkat çekildi. Tüzük yürürlüğe girdiğinde, donanım ve yazılım üreticileri, tüzük çerçevesindeki siber güvenlik önlemlerini, ürünün tasarımından geliştirilmesine kadar tüm yaşam döngüsü boyunca uygulamak zorunda kalacak.

ChatGPT’ye Siber Saldırılar Devam Ediyor

Son dönemin popüler yapay zekâ aracı ChatGPT’ye yönelik siber saldırılar artarak devam ediyor. Rapora göre, 8 Kasım 2023’te ChatGPT’nin, Dağıtık Hizmet Engelleme (DDOS) saldırısı yaşadığı ve bunun OpenAI CEO’su tarafından doğrulandığı belirtildi. Saldırıyı, 2023 yılının başından itibaren birçok ülkede DDOS saldırısını kullanarak, çok sayıda web sitesini veya altyapısını kötü amaçlı trafik akışına maruz bırakan Anonymus Sudan’ın üstlendiği duyuruldu. Raporda, DDOS saldırılarından korunmak için yapılması gerekenler de paylaşıldı.

En Çok Siber Saldırı Rusya ve ABD’den

STM’nin kendi Honeypot (Bal küpü/tuzak sunucu) sensörleri tarafından toplanan veriler; dünya genelinde en çok siber saldırı yapılan ülkeleri de ortaya koydu. 2023’ün Ekim, Kasım ve Aralık ayları boyunca STM’nin Honeypot’larına toplam 1 milyon 836 bin siber saldırı yansıdı. En çok saldırıyı yapan ülke 227 bin ile Rusya olurken, ABD 141 bin saldırı ile ikinci sırada yer aldı. Bu ülkeleri sırasıyla; Polonya, Estonya, Ukrayna, Hindistan, Vietnam, Singapur, Bulgaristan ve İran izledi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.