Ana Sayfa Haberler NATO, Olası Felaketlere, STM ThinkTech’in Karar Destek Modeli ile Hazırlanıyor

NATO, Olası Felaketlere, STM ThinkTech’in Karar Destek Modeli ile Hazırlanıyor

STM’nin teknoloji odaklı düşünce kuruluşu STM ThinkTech, 8 Haziran’da, bir süredir üzerinde çalıştığı NATO SHAPE Resilience Experiment Karar Destek Sistemi Projesi hakkında, sosyal medya üzerinden bir bilgilendirmede bulundu. STM’nin paylaşımında, projenin ilk çıktılarının NATO’ya teslim edildiği ve firmanın hâlihazırda proje kapsamındaki 4’üncü modeli geliştirmekte olduğu bilgisi yer aldı.

Söz konusu model; büyük göç hareketleri, çatışma ortamının oluşması, büyük çaplı elektrik kesintileri ve doğal afetler gibi NATO tarafından belirlenen stratejik şok türlerinin gerçekleşmesi halinde; hangi alanların ve altyapıların ne seviyede etkileneceğine ilişkin senaryo tabanlı analiz altyapısı sunuyor. Model; olası şokların, sivil ve askeri sistemlerde yaratabileceği sonuçları ve sistemlerdeki performans değişimlerini gösteriyor. Bu sayede karar vericilere kaynak ve yatırımların nasıl yönlendirileceğine dair önemli bir destek sağlıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.