Ana Sayfa Haberler STM ThinkTech, Otonom Sistemlerin Geleceğini Masaya Yatırdı

STM ThinkTech, Otonom Sistemlerin Geleceğini Masaya Yatırdı

STM ThinkTech odak toplantılarının 19’uncusu, 23 Haziran’da, “Kuvvet Çarpanı Olarak Otonom Sistemler” başlığıyla gerçekleştirildi. STM, toplantıya ilişkin detayları, 30 Haziran’da paylaştı.

STM ThinkTech Koordinatörü Emekli Korgeneral Alpaslan Erdoğan’ın moderatörlüğünü üstlendiği toplantıda; Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) İnsansız ve Akıllı Sistemler Daire Başkanı Gökhan Uçar, SSB Kara Araçları Daire Başkanı Ahmet Raci Yalçın, STM Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Bülent Soydal, ARES Tersanesi Üretim Müdürü Oğuzhan Pehlivanlı, FNSS Araç Elektroniği ve Silah Sistemleri Direktörü Serkan Balbay, ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Leblebicioğlu, Meteksan Savunma İş Geliştirme Direktörü Harun Solmaz, STM Deniz Projeleri Direktörlüğü Ar-Ge Yöneticisi Uğur Türk, STM Denizaltı Dizayn Yöneticisi Mehmet Arif Alcar ve TUSAŞ Sistem Mühendisliği Müdürü Nevzat Polat, görüşlerini paylaştı.

Toplantıda, İnsansız Hava Araçları (İHA), İnsansız Deniz Araçları (İDA), İnsansız Kara Araçları (İKA), sürü teknolojisi ve insansız sistemlerde siber güvenlik ve elektronik harp gibi konular masaya yatırıldı. Toplantıda vurgulanan hususlar ise şunlar oldu:

  • Otonom sistemler giderek artan bir oranda aktif olarak kullanılıyor.
  • İHA’lar, yeni nesil savaşlar açısından vazgeçilmez bir unsur.
  • Sürü zekâsına sahip akıllı İHA’lar, kısa ve orta vadede harp sahasında etkin olarak kullanılacak.
  • Sürü İHA teknolojisinden elde edilen kabiliyetler, ilerleyen dönemde, İKA ve İDA’lara da aktarılacak ve bu platformlar, birlik veya gruplar halinde savaşma yeteneği kazanabilecek.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.