Ana Sayfa Haberler STM ThinkTech’in Kabiliyetleri NATO Kriz Yönetim Tatbikatı’nda Uygulanacak

STM ThinkTech’in Kabiliyetleri NATO Kriz Yönetim Tatbikatı’nda Uygulanacak

STM ThinkTech, 9-15 Mart tarihleri arasında NATO çapında yapılacak NATO Kriz Yönetim Tatbikatı’na (Crisis Management Exercise –CMX) katılacağını duyurdu. Tatbikatta, deprem benzeri doğal afetlerin gerçekleşmesi halinde sivil ve askeri kabiliyetlerin durumu ve karşılıklı etkileşimi analiz edilecek.

STM ThinkTech’in geliştirdiği Bütünleşik Elastikiyet Modeli (Aggregated Resilience Model), tatbikat senaryosuna uygun olarak, sivil imkân ve kabiliyetlerin hazırlık seviyeleri ile bunların askeri unsurlara sağlayabileceği desteğe ilişkin, NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargâhı’nda (SHAPE) yapılacak analiz ve değerlendirmelerde kullanılacak.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, STM olarak NATO’da yıllardır çeşitli mühendislik projeleri yürüttüklerini ve STM’nin NATO tecrübesinin uzun yıllara dayandığını hatırlattı. STM ThinkTech’in NATO’ya karar destek sistemi alanında bugüne kadar 6 ayrı ihracat gerçekleştirdiğine dikkat çeken Güleryüz, şunları kaydetti: “NATO’ya teslim ettiğimiz Bütünleşik Elastikiyet Karar Destek Modeli, NATO’nun eğitim ve tatbikatlarında önemli rol oynuyor. Modelimiz; NATO’ya stratejik seviyede karar desteği sunarken, yetkililerin atacakları adımlar ve alabilecekleri önlemler noktasında karar verme süreçlerini kolaylaştırıyor. Mühendislerimiz ve uzmanlarımızın imza attığı bu model şimdi de NATO’nun üst düzey yıllık planlı tatbikatlarından olan Kriz Yönetim Tatbikatı’nda kullanılacak.

Deprem benzeri doğal afetlerin gerçekleşmesi halinde sivil altyapı, imkân ve kabiliyetlerinin durumu ile bunların askeri operasyonları destekleme potansiyelinin de analiz edileceği tatbikatta STM ThinkTech aktif olarak yerini alacak. NATO gibi uluslararası askeri bir örgütün karargâh ve tatbikatlarına, Türk mühendislerinin geliştirdiği çözümleri taşımaya devam edeceğiz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.