Ana Sayfa Haberler STM ThinkTech’te, Geleceğin Robot Askerleri Konuşuldu

STM ThinkTech’te, Geleceğin Robot Askerleri Konuşuldu

Alper ÇALIK / savunmahaber.com

Türkiye’nin teknoloji odaklı ilk düşünce kuruluşu olan STM ThinkTech’in düzenlediği ikinci panelin konusu, Dijitalleşen Dünya’nın Yeni Askerleri: İnsansız ve Akıllı Sistemler oldu.

Bölgesel ve küresel bir düşünce merkezi olmayı amaçlayan ve STM tarafından geçtiğimiz yıl Kasım ayında hayata geçirilen STM ThinkTech için, 2018 yılının ilk paneli olan etkinlik, 22 Şubat’ta, Ankara’da gerçekleştirildi. Savunma, güvenlik, mühendislik ve teknoloji alanlarında, küresel stratejiler ve teknolojik öngörüler geliştirmeyi hedefleyen düşünce kuruluşunun bu seferki panelinde; savunma ve havacılık sanayisinde yapay zekâ dönüşümü, insansız platformların yeni görev ve taktikleri ile geleceğin dahi robotları konularına değinildi.

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren STM Genel Müdürü Davut Yılmaz şunları söyledi: “STM; bilgi, birikim, teknolojik alt yapı ve insan kaynağı gücünü kullanarak Türkiye’nin yeni nesil yerli ve milli savunma sanayinin gelişmesinde önemli bir rol üstlenmeyi hedefliyor. Yeni nesil savunma sanayinde artık dijital dönüşümün hızlı yaşandığı bir döneme girdik. Robotik teknolojilerin askeri alandaki uygulamaları, insansız hava araçlarıyla başladı ve insansız sistemler giderek yaygınlaştı. Söz konusu sistemler, keşif, gözetleme, silahlı devriye, hassas güdümlü taarruz, arama kurtarma gibi operasyonel görevlerde yoğun olarak kullanılıyor. STM olarak, insansız ve akıllı sistemlerin, geleceğin harekât ortamında nasıl görevler üstlenecekleri, gelişimleri ve yeni rollerini, bu panelde ufuk açıcı fikirlerle ele almayı oldukça önemli buluyorum.”

Panelin konuşmacıları, Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, Genelkurmay Genel Plan Prensipler Başkanı Korgeneral Yavuz Türkgenci, İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan İnalhan oldu. Panelin moderatörlüğünü ise gazeteci Hakan Çelik üstlendi.

Basına kapalı olarak gerçekleştirilen panelde, Prof. Dr. Demir, Savunma Sanayii Müsteşarlığının, savunma teknolojilerinde insansız sistemlere yönelik çalışmalara hız verdiğini vurgulayarak şunları belirtti: “Yeni nesil robotik sistemler, geleceğin savaşları ve terör tehditlerine karşı, güçlü orduların sahip olması gereken önemli stratejik kabiliyetler arasında görülüyor. İnsansız ve akıllı sistemler, askerin gireceği yerlerde, askerden önce istihbarat amaçlı görüntü almaktan yakın destek koruma ve ateş desteğine, yüklendiği mühimmatı çatışma bölgesine ulaştırmaya kadar ciddi operasyonel katkılar sağlayacağı gibi, düşmanın dikkatini dağıtacak taktik görevleri de yerine getirebilecekler. Yeni nesil milli insansız akıllı sistemler gerek karada gerek havada gerekse denizde gücümüze güç katacak.”

 1,406 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.