Ana Sayfa Haberler STM: “Türkiye’nin savunma sanayiinde elde ettiği bu başarıya katkı sunmaya kararlılıkla devam edeceğiz.”

STM: “Türkiye’nin savunma sanayiinde elde ettiği bu başarıya katkı sunmaya kararlılıkla devam edeceğiz.”

STM, dünyanın en büyük savunma firmalarının belirlendiği Defense News Top 100 listesinin 2020 yılı sıralamasında da yerini aldı. STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, MSI Dergisi’ne yaptığı açıklamada, “Defense News Top 100 listesinde yer alan Türk şirket sayısının bu yıl 7’ye yükselmesi, savunma sanayiimizin küresel pazarda yerini güçlendirmeye devam ettiğinin çok önemli bir göstergesi. Biz de ülkemizin bu alanda giderek artırdığı kabiliyetlerine kritik katkılar sunan yerli şirketler arasında yer almaktan gurur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Defense News dergisi tarafından her yıl açıklanan ve dünyanın en büyük 100 savunma firmasını sıralayan Top 100 listesi, derginin 17 Ağustos tarihli sayısında açıklandı. STM, Top 100’e ilk kez 2018 yılında girmeyi başardı. 2019’da 85’nci sırada yer alan firma, bu sene ise 92’nci sırada varlık gösterdi. Firmanın 2018’de 564,83 milyon dolar olarak açıklanan savunma geliri, bu yıl da 485,08 milyon dolar olarak belirtildi. Firmanın, 503,73 milyon dolarlık gelirinin %96’sını savunma sanayi oluşturuyor.

Güleryüz, konuyla ilgili MSI Dergisi’ne yaptığı değerlendirmede, şunları kaydetti: “Defense News Top 100 listesinde yer alan Türk şirket sayısının bu yıl 7’ye yükselmesi, savunma sanayiimizin küresel pazarda yerini güçlendirmeye devam ettiğinin çok önemli bir göstergesi. Biz de ülkemizin bu alanda giderek artırdığı kabiliyetlerine kritik katkılar sunan yerli şirketler arasında yer almaktan gurur duyuyoruz.

Yüksek nitelikli insan gücümüzle; askeri deniz platformları, otonom sistemler, siber güvenlik, uydu ve radar teknolojileri, komuta kontrol sistemleri, sertifikasyon ve danışmanlık alanında üstlendiğimiz görev ve sorumluluğun yanı sıra geliştirdiğimiz yerli teknolojilerle Türkiye’nin savunma sanayiinde elde ettiği bu başarıya katkı sunmaya kararlılıkla devam edeceğiz.

Türk savunma sanayiinde ekosistemle birlikte büyüme odağıyla yol alan bir şirket olarak ilerleyen süreçte de odağımıza, KOBİ’ler başta olmak üzere ülkemizde savunma sanayiine hizmet verebilecek şirketlerin daha etkin ve verimli hale gelebilmeleri ve teknik altyapılarının güçlendirilerek yurt dışına iş yapabilme kabiliyeti edinebilmelerini alarak ilerlemeyi sürdüreceğiz. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın savunma sanayi için çizdiği 2023 vizyonu ve Savunma Sanayii Başkanlığının bu vizyon doğrultusunda sürdürdüğü desteklerle, savunma sanayiimizin küresel manada başarılarını arttırarak devam ettireceğine ise inancımız tam.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.