Ana Sayfa Haberler STM, Yeni Tip Denizaltı Projesinde, İlk Yerli Torpido Kovanı Bölümünü Teslim Etti

STM, Yeni Tip Denizaltı Projesinde, İlk Yerli Torpido Kovanı Bölümünü Teslim Etti

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan Yeni Tip Denizaltı Projesi’nde (YTDP) kritik bir aşama daha tamamlandı. Denizaltı torpido kovanlarının yer aldığı baş kısım Türkiye’de, yerli ve milli imkânlarla, STM’nin mühendislik desteği ve koordinasyonunda, Gürdesan Tersanesi’nde üretildi. Reis sınıfı denizaltılar için üretilen ve Section 50 olarak adlandırılan bölüm, Yalova’da bulunan Gürdesan Tersanesi’nden, Gölcük Tersanesi Komutanlığına, 13 Eylül’de, deniz yolu ile teslim edildi. Üretilen bölüm, YTDP’nin 3. denizaltısı MURATREİS’te kullanılacak.

Teslimatı yapılan Section 50’nin üretimi 2018 yılında başladı. STM’nin koordinasyonunda, mukavim teknenin nozul delikleri işlendi ve kovan kaynakları yapıldı. Boya ve montaj işlemlerinin ardından Section 50, kabul testlerini çok kısa sürede ve sıfır hata ile tamamladı. STM ve Gürdesan Tersanesi, projedeki 4, 5 ve 6. denizaltıların Section 50 bölümlerini ise Mart 2022’ye kadar teslim etmeyi hedefliyor.

YTDP kapsamındaki ilk iki denizaltının Section 50 bölümü ise projenin ana yüklenicisi ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) tarafından üretildi.

Section 50, denizaltı ana silahlarının ve güdümlü mermilerin atılmasını sağlayan sistemleri içinde barındırıyor. Reis Sınıfı denizaltılar, Section 50 bünyesinde yer alan 8 adet 533mm’lik torpido kovanına sahipler.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, konu ile ilgili olarak, “Türk Donanması’nın en modern denizaltı platformu olacak, Yeni Tip Denizaltı Projesi’nde (Reis Sınıfı Denizaltılar), kritik bir aşamayı daha başarıyla tamamladık. Denizaltıların en kritik bölümü olan, torpido kovanlarının yer aldığı baş kısım Section 50’nin üretimini, ilk kez ülkemizde gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Torpido kovanlarının yer aldığı baş kısmın yerlileştirilmesi, Milli Denizaltı Projesi’ne giden yolda, önemli bir tecrübe kazanımı oldu.” ifadelerini kullandı.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz ise Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığının Mavi Vatan’da caydırıcılığını artıracak olan Reis sınıfı denizaltıların üretiminde, tarihi bir başarıya imza attıklarını belirterek şunları ekledi: “Reis Sınıfı Denizaltılar için üretimine devam ettiğimiz, Section 50’nin ilk teslimatını gerçekleştirdik. Projede, hedeflenen yerlilik oranının üzerine çıkmayı başardık. YTDP kapsamında, bugüne kadar 33 sistem yerlileştirdik. STM olarak, YTDP projesi kapsamında, 19 yerli firma ile çalışarak, yerli yüklenicilerin kapasitesinin geliştirilmesine de katkı verdik. STM, Milli denizaltı üretimine giden yolda, yerlileştirmeyle ilgili ekosistemini başarıyla oluşturmaya devam ettiğini bir kez daha göstermiş oldu. Bu vesileyle, projenin hayata geçirilmesine öncülük eden, eski Deniz Projeleri Direktörümüz Mazlum Savaş Onur’u rahmetle anıyor, projede emeği geçen tüm ekip arkadaşlarımı kutluyorum.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.