Ana Sayfa Haberler STM500’ün Mukavim Tekne Test Üretimi Başlıyor

STM500’ün Mukavim Tekne Test Üretimi Başlıyor

STM mühendisleri tarafından tamamen milli imkânlarla tasarlanan STM500 denizaltısının mukavim tekne test üretimi başlıyor. Denizaltının üretimi için ilk aşama olan bu gelişme, STM tarafından 26 Haziran’da yayınlanan bir basın bülteniyle duyuruldu. Basın bülteninde, bir savaş denizaltısının mukavim teknesinin Türkiye’de ilk defa sivil sanayide üretileceği vurgulandı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de gelişmeyi, sosyal medya hesabından şu ifadelerle duyurdu: “Milli denizaltı serüvenimizde tarihi adım! Türk mühendisleri tarafından tamamen milli imkânlarla tasarlanan STM500 denizaltısının üretim faaliyetine mukavim tekne test üretimi ile başlıyoruz. STM500 hem açık deniz hem de sığ sularda görev yapabilecek şekilde tasarlandı.  Keşif gözetleme, özel kuvvetler harekâtı, denizaltı harbi gibi taktik ihtiyaçlara cevap verecek donanımları bünyesinde barındıracak STM500, ileri ve modern savaş sistemleri ile donatılacak.”

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz ise “Türkiye’de denizaltı inşa ve modernizasyon kabiliyetine sahip ilk mühendislik şirketi olarak, tarihi bir kilometre taşına daha ulaştık. Milli mühendisliğimizin eseri, STM500 denizaltımızın mukavim tekne test üretimine başlamaktan gurur duyuyoruz. Yüksek ihracat potansiyeli taşıyan STM500 denizaltımızda, emeği geçen tüm ekip arkadaşlarımı kutluyor, Savunma Sanayii Başkanımız Prof. Dr. İsmail Demir’e desteklerin dolayı teşekkür ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.

30 Gün Boyunca Kesintisiz Görev Süresi

STM500, hem sığ sularda ve hem de açık deniz şartlarında görev yapabilecek şekilde tasarlandı. Keşif-gözetleme, özel kuvvetler harekâtı, denizaltı harbi gibi, global taktik ihtiyaçlara cevap verecek donanımları bünyesinde barındıracak STM500, ileri ve modern savaş sistemleri ile donatılacak. STM500, 18 kişilik mürettebata ek olarak 8 kişilik özel kuvvetler ekibi ile 30 gün boyunca her türlü görevi icra edebilecek. Platform, 4 adet atışa hazır torpido kovanı ile toplamda 8 adet ağır torpido ve güdümlü füze atış gücüne sahip olacak.

Yurt dışında da ilgi gören STM500 için görüşmeler sürüyor.

STM500’ün Teknik Özellikleri

  • Dalış Derinliği: 250+ metre
  • Denizde kalış süresi: 30 gün
  • Tam Boy: 42 metre
  • Çap: 4,2 metre
  • Yükseklik: 8,5 metre
  • Deplasman (Satıhta): 450+ ton
  • Deplasman (Dalmış Durumda): 500+ ton
  • Azami Sürat: 18+ knot
  • İntikal Sürati: 5 knot

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.