Ana Sayfa Haberler STM’den, Askeri Denizcilik Alanında Kritik Yerlileştirme Hamlesi: HEGİDAS

STM’den, Askeri Denizcilik Alanında Kritik Yerlileştirme Hamlesi: HEGİDAS

STM, savaş gemilerinde kullanılan Helikopter Görsel İniş Destek Aydınlatma Sistemi’nin (HEGİDAS) ilk kez yerli ve milli imkânlarla Türkiye’de üretilmesini sağladı. Geliştirilen HEGİDAS ile helikopterler hem gündüz hem de gece operasyonlarında, gemiye güvenli iniş gerçekleştirebilecek. STM’nin, Berkin Savunma Mühendislik ile birlikte geliştirdiği sistem, Türk donanma gemilerinde ve askeri gemi ihracat projelerinde kullanılacak.

İlk İhracat Başarısı

Helikopterlerin gemiye güvenli bir şekilde inmelerini sağlayan HEGİDAS, yurt içinde Milli Gemi Projesi (MİLGEM) başta olmak üzere, tüm askeri suüstü platformlarında kullanılabilecek. STM, yerli olarak geliştirilen HEGİDAS’ı, şu an yürüttüğü bir ihracat projesi kapsamında iki korvete entegre edilecek. Böylece ilk defa yerli bir firma tarafından milli kaynaklar kullanılarak geliştirilen HEGİDAS sistemi, ihracat başarısı da yakalamış olacak.

“Yerlileştirme Müjdelerimiz Devam Edecek”

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, “Sadece gemilerimizin inşası değil, platformlarda kullanılan kritik sistemleri de güçlü yerli ekosistemimizle millileştiriyoruz. Berkin Savunma Mühendislik ile birlikte geliştirdiğimiz HEGİDAS ile Türkiye’de ilk kez bu alanda yerli ve milli bir ürün ortaya koyduk. Geliştirdiğimiz HEGİDAS, helikopter pilotlarının işini kolaylaştırması, saha operasyonlarında hızlı aksiyon alması, ilerici ve modern olması açısından dünya arenasında muadilleriyle rekabet edebilecek nitelikte. HEGİDAS’ı şu an yurt dışı ihracat projemizde iki korvete entegre ediyoruz. Ardından milli fırkateyn projemiz, MİLGEM 6,7 ve 8’i de bu milli sistemle donatmayı planlıyoruz. Bu sistemle ileri bir teknolojik kabiliyet elde etmekle kalmayıp, ülkemizden döviz çıkışını engellemiş, aynı zamanda katma değeri yüksek ihracatımızı desteklemiş olduk. Askeri denizcilik alanında yerlileştirme müjdelerimiz devam edecek.” dedi.

Helikopter Pilotlarının Gözü Kulağı: HEGİDAS

Görsel yönlendirme ve uçuş güvertesi aydınlatma ekipmanlarından oluşan, sistem ekipmanlarının uygun konfigürasyonda çalışmasını sağlayan yazılımları barındıran HEGİDAS, pilotların helikopteri gemiye güvenli bir şekilde yaklaştırması ve indirmesi için kritik bir rol oynuyor. Yerli ve milli olarak geliştirilen HEGİDAS ile helikopterler hem gündüz hem de gece operasyonlarında, gemiye güvenli iniş gerçekleştirebilecek. HEGİDAS, helikopter platformuna sahip korvet, fırkateyn, lojistik destek veya tanker gemileri dahil olmak üzere tüm askeri suüstü platformlarında kullanılabilecek.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.