Ana Sayfa Haberler STM’den Farklı Seviyelerde Komuta Kontrol Çözümleri

STM’den Farklı Seviyelerde Komuta Kontrol Çözümleri

MSI Dergisi’nin 170’inci sayısında yayımlanan KSS 2018 özel haberi, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

STM, seminerde, son dönemde geliştirdiği komuta kontrol sistemi çözümlerini tanıttı. STM Komuta Kontrol Sistemleri Grup Yöneticisi Nurşen Ayaydın Aslan’ın; “Muharebe Sahasına İlişkin Durumsal Farkındalık ve Birlikte Çalışabilirlik” başlıklı sunumu, firmanın, farklı seviyedeki komuta kontrol sistemleri konusundaki birikimini ve tecrübesini gözler önüne serdi.

STM, komuta kontrol sistemi alanındaki çalışmalarında, şu hususları dikkate alıyor:

  • Birlikte çalışabilirlik gereksinimlerinde ve bilgi paylaşımında artış yaşanıyor. Bu gelişmeler, durumsal farkındalığı arttırıyor; karar vermeyi kolaylaştırıyor ve hızlandırıyor.
  • Artan veri kaynakları ile oluşan büyük miktarda verinin anlamlı bilgiye dönüştürülmesine ihtiyaç duyuluyor.
  • Manuel prosedürler ile devam eden yönetim süreçleri, entegre olmayan uygulamalarla sonuçlanıyor. Böylece kullanıcılar, çelişen veri kaynakları ve sınırlı bilgi alışverişi seçenekleri ile karşı karşıya kalıyor. Planlama, koordinasyon ve operasyonlarda gecikmeler yaşanıyor.
  • Bilginin, sadece hiyerarşik ve dikey olarak değil, aynı zamanda yatay olarak da paylaşılması gerekiyor.

STM, bu noktalarda öne çıkan konu ve soruların çözümünü ise gelişmiş komuta kontrol bilgi sistemi yeteneğinde görüyor. Aslan, STM’nin bu alanda sunduğu çözümlerle ilgili 3 örnek verdi: TANKOM Taktik Saha Komuta Kontrol Bilgi Sistemi, NATO Hava Komuta Kontrol Bilgi Sistemi (AirC2IS) ve NATO Afganistan Görev Ağı Entegrasyon Çekirdeği (AMN INT-CORE).

TANKOM Taktik Saha Komuta Kontrol Bilgi Sistemi; zırhlı birlik harekâtına uygun, tek tanktan ve araçtan, Tabur Görev Kuvveti seviyesine kadar, harekâtın; planlama, icra, kontrol ve takip safhalarında kullanılmak üzere geliştirilen, taktik seviye bir komuta kontrol bilgi sistemi. Hem durumsal farkındalık sağlıyor, hem de karar destek mekanizmaları içeriyor.

TANKOM’un gelişimi, 3 proje kapsamında gerçekleşti. STM, 2007 yılında, TÜBİTAK desteği ile başlatılan Tank Komuta Kontrol Bilgi Sistemi (TKKBS) projesinde geliştirdiği prototipin etkinliğini, Leopard 1T tankında ve GZPT aracında başarıyla gösterdi. İlerleyen süreçte STM, ASELSAN’ın alt yüklenicisi olarak, ALTAY Tank Komuta Kontrol Muhabere Bilgi Sistemi (TKKMBS) Projesi’ni ve FNSS’nin yürüttüğü Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Görev Komuta Kontrol Yazılımı (GKKY) Projesi’ni üstlendi.

Aslan, TANKOM’un, Türk savunma ve havacılık sanayisinin bu alanda ortaya koyduğu ilk ve tek çözüm olduğunu vurguladı. STM’nin, kara platformları için gündeme gelecek komuta kontrol sistemlerini; hızlı ve maliyet-etkin bir şekilde, anahtar teslim olarak sunacak noktaya ulaştığını da ifade etti.

AirC2IS, NATO’nun, stratejik seviye hava komuta kontrol ve füze savunma planlama bilgi sistemi olarak STM tarafından geliştirildi. Sistemin geliştirildiği proje, Türkiye’nin NATO’dan aldığı, en büyük ölçekli savunma bilişim projesi olma özelliğini taşıyor. Sistem:

  • Hava harekâtı planlama, izleme ve yönetimi,
  • Taktik balistik füze savunma planlaması,
  • Durumsal farkındalık için taktik veri gösterimi ve
  • Entegre hava ve füze savunma resmi

işlevlerini yerine getiriyor.

AMN INT-CORE ise acil ihtiyaç kapsamında, Afganistan’da görev yapan NATO ve diğer ulusların sistemlerinin birlikte çalışabilirliğinin sağlanması amacıyla geliştirildi. Garanti süreci tamamlanan sistemin, 5 yıllık operasyonel bakım ve teknik idamesi de 2017 yılında NATO ile imzalanan sözleşme ile STM’ye verildi.

 1,066 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.