Ana Sayfa Haberler STM’den Siber Tehdit Raporu

STM’den Siber Tehdit Raporu

STM ThinkTech Temmuz-Eylül 2023 tarihlerini içeren Siber Tehdit Durum Raporu’nu açıkladı. Raporda bilişim sistemleri üzerinden gerçekleştirilen hırsızlık ve dolandırıcılık suçlarının arttığı belirtildi. Firmadan yapılan yazılı açıklamada, aynı parolanın birden fazla hesap için kullanılmaması, online alışverişlerde 3D secure sistemi ile sanal kart kullanılması gerektiği belirtildi. STM’nin, Teknolojik Düşünce Merkezi STM ThinkTech tarafından siber güvenlik alanında farkındalık yaratmak amacıyla hazırlanan raporda; bilişim sistemleri üzerinden gerçekleştirilen hırsızlık ve dolandırıcılık suçları, klavye vuruşları üzerinden yapılan siber saldırılar ve en çok siber saldırı yapan ülkelerin de aralarında olduğu güncel konular yer alıyor.

Klavye Vuruşları Üzerinden Siber Saldırı Yapmak Mümkün

Raporda, klavye vuruşlarında belirgin bir akustik olduğu, mikrofon teknolojisindeki ilerleme sayesinde internet protokolü aramaları ve akıllı saatler gibi cihazlardan tuş vuruş kayıtlarının toplanabildiği belirtilirken, derin öğrenme ve makine öğrenme yöntemlerinin de klavye üzerinden akustik saldırı ihtimallerini arttırdığına değinildi.

En Çok Siber Saldırı Rusya’dan

STM’nin kendi Honeypot sensörleri tarafından toplanan veriler; dünya genelinde en çok siber saldırı yapılan ülkeleri de ortaya koydu. 2023’in Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları boyunca STM’nin Honeypot’larına (Bal küpü-tuzak sunucu) toplam 2 milyon 297 bin saldırı yansıdı. En çok saldırıyı yapan ülke, 268 bin ile Rusya olurken, 248 bin ile Estonya ikinci sırada yer aldı. Bu ülkeleri sırasıyla; Brezilya, Fransa, Çin, Hindistan, Türkiye, ABD, Vietnam ve Hollanda izledi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.