Ana Sayfa Haberler STM’den Yenilikçi Bir Çözüm: EBK-M44 El Bombası Kutusu

STM’den Yenilikçi Bir Çözüm: EBK-M44 El Bombası Kutusu

STM tarafından Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda geliştirilen EBK-M44 El Bombası Kutusu, sıcak çatışma sırasında kullanıcı personelin; “2 saniye” içinde, elinden silahını bırakmadan, tek elle, hiçbir ilave güce ihtiyaç duymadan el bombasını kullanmasını sağlıyor. Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından 15 Kasım’da duyurulan EBK-M44, Mehmetçiğin deneyimleri doğrultusunda, özellikle meskûn mahal ve özel saha operasyonları için STM tarafından geliştirildi ve yüzde yüz yerli olarak üretiliyor.

EBK-M44’ün iki yanında bulunan mandala basılmasıyla beraber kapak sistemi açılıyor ve kullanıcı, hiçbir ekstra çabaya gerek duymadan, el bombasını kullanıma hazır halde eline alabiliyor. Bomba pimi, dayanıklı paraşüt ipiyle sisteme bağlı olduğu için, EBK-M44’ün üzerinde kalıyor ve kullanıcı bombayı doğrudan doğruya hedefe atabiliyor. EBK-M44, çift emniyet sistemiyle, pimi çekilmiş el bombalarına da güvenli taşıma ve kullanma olanağı tanıdığı için, kullanıcı, pimi çektikten sonra atıştan vazgeçerse, el bombasını, EBK-M44’e geri koyabiliyor.

EBK-M44 ile el bombalarının piminin kazara çıkmasını engellemek amacıyla yaygın olarak tercih edilen “bantlama” uygulamasına ihtiyaç kalmıyor. Bantlama uygulamasının en önemli sakıncası, bantlanan pimin açılmasının iki elin birlikte kullanmayı gerektirmesi ve kullanıcının, elindeki silahı bırakmak zorunda kalması. Tek elle kullanılabilen EBK-M44 ile bu işlem için vakit kaybedilmiyor. Bütün bu mahzurları ortadan kaldıran ve hem sağ hem de sol elle kullanılabilen EBK-M44, klipsli yapısıyla operasyon yeleklerine kolaylıkla takılabiliyor.

EBK-M44’ün tasarım ve üretim sürecinde, önce Mehmetçiğin ihtiyaçları tespit edildi, sonra Jandarma birliklerinden gelen taleplere uygun olarak prototipler üretildi. Daha sonra her bir parça “ihtiyaca yüzde yüz karşılık verene kadar” tekrar tekrar iyileştirildi.

TSK’nın standart el bombası olan MOD44 gövde ve MOD45 tapa el bombalarına uyumlu olarak tasarlanan EBK-M44, MIL-STD-810G Askeri Standartlarına göre üretildi. Sadece 155 gram toplam ağırlığa sahip EBK-M44’ün üzerindeki paslanmaz çelik yaylar ve pim hariç tüm parçalar, dayanıklı plastik malzemeden imal edildi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.