Ana Sayfa Haberler STM’nin Düzenlediği, Türkiye’nin İlk ve Tek Denizaltı Tasarımı ve Teknolojileri Tez Yarışması Derin Arayışlar’ın Kazananları Belli Oldu

STM’nin Düzenlediği, Türkiye’nin İlk ve Tek Denizaltı Tasarımı ve Teknolojileri Tez Yarışması Derin Arayışlar’ın Kazananları Belli Oldu

STM’nin denizaltı konusunda özgün projeler ortaya çıkarmak ve Türkiye’deki yetenek gelişimini desteklemek amacıyla düzenlediği Derin Arayışlar Yarışması ilk yılını tamamladı. 11 Kasım’da, İstanbul Deniz Müzesi’nde düzenlenen ödül töreninde, iki farklı kategoride dereceye giren toplam 6 projeye ödül verildi.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde gerçekleştirdiği projelerle denizaltı inşa, tasarım ve modernizasyonu alanında öncü bir rol üstlenen STM, sektörün geleceğine yatırım yapmak üzere Derin Arayışlar: STM Denizaltı Tasarımı ve Teknolojileri Yarışması’nı düzenliyor. Başvuruları geçtiğimiz sene açılan ve bu yıl ilk ödüllerini veren Derin Arayışlar Yarışması; yurt içinde denizaltı alanında bilgi birikiminin artmasına, insan kaynağı yetiştirilmesine, milli ve özgün tasarımların geliştirilmesine destek olmayı amaçlıyor.

 

Gemi inşadan fiziğe, psikolojiden endüstri mühendisliğine kadar oldukça geniş bir yelpazede farklı bölümlerde okuyan üniversite öğrencileri, mezunlar ve bu alanda son 5 yılda tez vermiş kişilerin katılabildiği Derin Arayışlar; Yüksek Lisans ve Lisans olarak iki kategoride düzenlendi. Denizcilik alanında tecrübeli isimler tarafından değerlendirilen projelerde yenilikçilik, yaratıcılık, gerçekleştirilebilirlik, estetik katkı, detaylandırma düzeyi ve referans gibi kriterlere dikkat edildi. Yüksek Lisans kategorisinde dereceye giren ilk üç kişi 25.000 lira, 20.000 lira ve 15.000 liralık ödüllerin sahibi oldu. Lisans kategorisinde ise birinci 20.000 lira, ikinci 15.000 lira, üçüncü 10.000 lira değerinde ödül kazandı. Her iki kategoride ödül alan tez danışmanlarının her biri de 5.000 liralık ödülün sahibi oldu.

Lisans kategorisinde; Mustafa Kutlu ve İbrahim Savrukoğlu’nun (İTÜ) Prof. Dr. Kadir Kırkköprü danışmanlığında hazırladıkları “Denizaltılar ve Sualtı Araçları İçin Yüzer Anten Tasarımı” başlıklı tez birinci oldu. Dr. Seda Karadeniz Kartal danışmanlığındaki “İnsansız Su Altı Aracı ile Çevrimiçi Ceset Tanılama ve Mayın Tanılama Deneyi” başlıklı teziyle Merve Berik (Bülent Ecevit Üniversitesi) ikinci, Dr. Yasemin Arıkan Özden danışmanlığındaki “Akışkanlar Dinamiği ile Denizaltı Direnç Hesabında Ölçek Etkilerinin Hesaplamalı İncelenmesi’’ teziyle Hasan Öztürk (Yıldız Teknik Üniversitesi) üçüncü oldu.

Yüksek Lisans kategorisinde; Mehmet Ozan Şerifoğlu (İTÜ), Yrd. Doç. Dr. Bilge Tutak danışmanlığında hazırladığı “Bir Su Altı Planörünün Hidrodinamik Analizi” teziyle birinci oldu. İkinciliği Prof. Dr. İsmail Hakkı Helvacıoğlu danışmanlığında hazırladığı “İze Uyumlu Denizaltı Pervanesi Tasarımının Hesaplamalı ve Deneysel Olarak İncelenmesi” teziyle Sinan Burunsuz (İTÜ) alırken, üçüncü sırada Prof. Dr. Sarper Özharar danışmanlığındaki “Su Altı Elektro Optik İnterkom Sistemi Tasarımı” teziyle Kaan Alper (BAU) yer aldı.

 

Derin Arayışlar, Teknoloji Geliştirmede Kritik Bir Rol Üstleniyor

Derin Arayışlar yarışması hakkında görüşlerini dile getiren Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, şu ifadeleri kullandı: “Savunma sanayinde yaptığımız atılımlarla bugün yerli ve milli üretim konusunda ciddi bir yol kat etmiş bulunuyoruz. Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz projeler arasında denizaltı teknolojileri de yoğunlaştığımız konular arasında yer alıyor. Yeni Tip Denizaltı Projesi’ne devam ettiğimiz ve Milli Denizaltı (MİLDEN) Projesi’ne başlamış olduğumuz bu dönemde, ülkemizde birikimin artması ve katma değer yaratan projelere dönüşmesini oldukça önemsiyoruz. Son derece karmaşık sistemler olan denizaltılar, teknolojiden beşeri bilimlere kadar pek çok farklı disiplinden faydalanan bir süreci kapsıyor. Disiplinlerarası yapıyı güçlendirmek ve sürdürülebilirliği sağlamak adına, yapılan akademik çalışmalar ve bu çalışmaları yönlendiren tez danışmanı akademisyenlerimiz özellikle kritik bir rol üstleniyor. Akademi ve sektör arasında köprü kuran Derin Arayışlar yarışması, ülkemizin savunma alanında ilerlediği yolda teknolojik yetkinliğimizin artırılmasına değerli bir katkı sunuyor.”

 

Derin Arayışlar Yarışması’nın Hedefleri

STM Genel Müdürü Murat İkinci ise şu değerlendirmelerde bulundu: “Askeri deniz platformları alanında bugün hem Türkiye’de hem de küresel ölçekte yetkinliğini kanıtlamış bir kurum olarak, sektörün geleceği adına yerli ekosistemi besleyecek girişimlerin oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz. Özellikle, dünyanın en karmaşık platformlarından biri olan denizaltılar, savunma alanında bugün son derece kritik bir rol üstleniyor. Denizaltı konusunda bilgi ve yetenek gelişimini desteklemek üzere düzenlediğimiz Derin Arayışlar Yarışması ile yalnızca insan kaynağı yetiştirmeyi değil, aynı zamanda sektörün akademik alanda mevcut kabiliyetlerden faydalanabilmesini hedefliyoruz. Bu yıl ilk ödüllerini verdiğimiz yarışmaya 10 farklı üniversite ve 5 farklı bölümden başvuru oldu. Her biri bizim için çok değerli olan başvurular, Derin Arayışlar Yarışması’yla sektöre sunacağımız katkı konusunda bizi de motive ediyor. STM olarak hem yerli savunma sanayimizi hem de Türkiye’nin global pazardaki yerini güçlendirme hedefiyle çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

 1,504 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.