Ana Sayfa Haberler STM’nin Geliştirdiği Denizde İkmal Gemisi, Pakistan’a Teslim Edildi

STM’nin Geliştirdiği Denizde İkmal Gemisi, Pakistan’a Teslim Edildi

STM tarafından milli imkânlarla tasarlanan Denizde İkmal Gemisi, Pakistan Deniz Kuvvetlerine, 16 Ekim’de teslim edildi.

STM’nin, Pakistan Deniz Kuvvetleri için 2013 yılında geliştirilmeye başladığı Denizde İkmal Gemisi’nin teslim törenine; Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Pakistan Savunma Üretimi Bakanı Zobaida Jalal, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ile STM Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Kaya ve STM Genel Müdürü Murat İkinci’nin de aralarında bulunduğu STM üst yönetimi katıldı.

STM’nin ana yükleniciliğini üstlenerek ve Pakistan Deniz Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak sıfırdan geliştirdiği Denizde İkmal Gemisi ‘PNS MOAWIN’, Pakistan Savunma Üretimi Bakanlığ’nın Karaçi Tersanesi’nde inşa edildi.

STM, proje kapsamında, 20’den fazla Türk firmasına ihracat yapma imkânı oluşturarak, savunma sanayisi ekosisteminin gelişimine de büyük katkı sundu.

Dizayn ve malzeme paketi yanı sıra, Karaçi Tersanesi’ne teknik destek sağlanan ve sınıfının ilk gemisi olmasına rağmen başarı ile inşa edilen Denizde İkmal Gemisi 16.400 ton ağırlığında ve yaklaşık 158 metre boyunda. Gücünü, iki adet dizel motordan alan gemi, hatve açısı değiştirilebilir iki adet pervanesi ile saatte 20 deniz mili sürat yapabiliyor.

Gemi, sahip olduğu Denizde İkmal Sistemi (RAS/FAS) ile seyir esnasında, Pakistan Deniz Kuvvetleri’nin muharip ve destek unsurlarına; yakıt, su ve cephane gibi kritik malzemelerin, denizde transferi maksadıyla kullanılacak

Hangarı, platformu ve gerekli ekipmanları ile hem gece hem de gündüz koşullarında helikopter operasyonları için müsait olan gemide, ayrıca kapsamlı bir revir de bulunuyor.

Gemi, 19 Ağustos 2016’da suya indirilmiş ve ilk seyir tecrübesini 31 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirmişti.

 1,732 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.