Ana Sayfa Haberler STM’nin Mikro Yer Gözlem Uydusu LAGARİ, Tarım Uygulamalarında Kullanılacak

STM’nin Mikro Yer Gözlem Uydusu LAGARİ, Tarım Uygulamalarında Kullanılacak

STM, Mikro Yer Gözlem Uydusu LAGARİ’nin sivil kamu ihtiyaçlarına yönelik kullanılması kapsamında T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) ile iş birliği protokolü imzaladı.

26 Ağustos’ta imzalanan iş birliği protokolüyle yerli uydu teknolojileri ve savunma sanayi yetkinliklerinin sivil kamu ihtiyaçları doğrultusunda kullanımında önemli bir adım atıldı. STM tarafından, Türkiye’nin ilk yüksek çözünürlüklü mikro uydusu olarak geliştirilen ve 2020 yılında fırlatılacak olan LAGARİ’nin sağladığı görüntüler, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünün (TAGEM) tarım uygulamaları için kullanılacak.

İmza töreninde konuşan STM Genel Müdürü Murat İkinci, şunları kaydetti: “STM olarak teknoloji geliştirme gayretlerimizi ülkemizde daha önce örneği olmayan alanlarda yoğunlaştırıyoruz. Ağırlıklı olarak kendi öz kaynaklarımızla yerli bir ürün olarak geliştirdiğimiz LAGARİ, sahip olduğu özellikler ile önemli bir altyapı kazanımı sağlıyor. Alçak irtifa yörüngede görev yapacak olan LAGARİ, pek çok farklı alandaki ihtiyaç için maliyet etkin ve yüksek performanslı bir çözüm sunuyor. Bugün TAGEM ile imzaladığımız protokol sayesinde, uydu platformumuzun kamuya hizmet edecek olmasından dolayı gururluyuz. Ülkemiz için fayda sağlayacak yenilikçi teknolojiler geliştirmeye devam edeceğiz.”

TAGEM Genel Müdürü Özkan Kayacan ise şöyle konuştu: “Bakanlık olarak tarımsal, ekolojik ve Ar-Ge faaliyetlerimizi sürdürülebilir kılmak için çalışırken yeni teknolojilerle altyapımızı geliştirmemiz gerektiğinin bilinciyle hareket ediyoruz. Uydu görüntüleri de bugün özellikle tarım stratejileri ve Ar-Ge faaliyetleri adına önem taşıyor. STM’nin yerli imkânlarla geliştirdiği milli bir uydu sistemini ülkemizin geleceğine hizmet eden amaçlar doğrultusunda kullanacak olmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz.”

 1,134 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.