Ana Sayfa Haberler STM’nin Pakistan ile Denizde İş Birliği, İlk Meyvesini Verdi: PNS MOAWIN, Pakistan Deniz Kuvvetlerine Teslim Edildi

STM’nin Pakistan ile Denizde İş Birliği, İlk Meyvesini Verdi: PNS MOAWIN, Pakistan Deniz Kuvvetlerine Teslim Edildi

MSI Dergisi’nin 168’inci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

STM ana yükleniciliğinde, Karaçi Tersanesi’nde inşa edilen PNS MOAWIN, 16 Ekim’de, Karaçi’de düzenlenen törenle Pakistan Deniz Kuvvetlerine teslim edildi. Böylece, hem Türk hem de Pakistan askeri denizcilik tarihinde dönüm noktalarından biri olan bu projenin en önemli aşaması, başarıyla tamamlanmış oldu.

 

Pakistan Deniz Kuvvetlerinin ihtiyacını karşılayacak 1 adet geminin inşasını konu alan Pakistan Denizde İkmal Gemisi (Pakistan Navy Fleet Tanker) projesinin sözleşmesi, STM ile Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı arasında, 22 Ocak 2013 tarihinde imzalandı. Projenin ana yüklenicisi olan STM tarafından tasarlanan gemi, proje kurgusu uyarınca, Karaçi Tersanesi (Karachi Shipyard and Engineering Works / KS&EW)’nde inşa edildi.

Törene katılan üst düzey konuklar, PNS MOAWIN’de hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Proje sözleşmesinin imzalanmasının ardından, projenin önemli kilometre taşları, şöyle gerçekleşti:

 •  Sözleşmenin yürürlüğe girmesinden kısa bir süre sonra, 27 Kasım 2013 günü, ilk gemi inşa çelik sacının kesim (Steel Cutting) töreni gerçekleştirilmiş ve Denizde İkmal Tankerinin inşasına başlanmıştır.
 • İkinci kilometre taşı olan Omurganın Kızağa Konma Töreni (Keel Laying Ceremony) planlanandan yaklaşık 6 ay önce 07 Mart 2014 tarihinde Karaçi’de icra edilmiştir.
 • Gemi, planlanan tarihten 2 ay önce, Pakistan Bağımsızlık Günü’nün 70’nci yıldönümü bağlamında düzenlenen bir törenle 19 Ağustos 2016 tarihinde denize indirildi.
 • STM tarafından tekne, makine ve elektrik sistemleriyle, silah elektronik sistemlerinin dizayn ve tedarikleri tamamlanmış, sevk edilen gemi malzeme, ekipman ve sistemlerinin donatımı gerçekleştirilmiş, Entegre Lojistik Destek ve Eğitim faaliyetleri proje faaliyetleri ile koordineli olarak sürdürülmüştür.
 • Aralık 2016’dan itibaren limanda Devreye Alma (Commissioning, Setting to Work, Harbour Acceptance Trial) faaliyetlerine başlanmıştır.
 • Donatım ve sistemlerin devreye alınması süreçlerinin ve liman testlerinin ardından, gemi, ilk seyir tecrübesini, 31 Mart 2018’de,  Umman Denizi’nde gerçekleştirdi. Karaçi Limanı’ndan yola çıkan gemi, kendi ana makinaları ile liman ve kanal çıkışı yaptı ve Umman Denizi’ne ulaştı. Geminin ilk seyrine; toplam 30 STM çalışanı ve projede rol alan diğer Türk firmalarının  personeli de katıldı.

STM ve Karaçi Tersanesinin üst seviyedeki iş birliği ile gerçekleştirilen bu projede elde edilen kazançlardan en önemlisi de ortak çalışma kültürünün oluşturulması ve geliştirilmesi olmuştur. Karaçi Tersanesi ilk defa bu büyüklükte askeri gemi inşa etmesi ile sınıfının ilk gemisi olmasına rağmen STM ile iş birliği içinde inşa, donatım, devreye alma, test/ tecrübe faaliyetlerini başarı ile gerçekleştirmiştir.

Pakistan Deniz Kuvvetleri projenin ilk aşamalarından itibaren seçkin personeli ile gemi konfigürasyonunun belirlenmesinin yanı sıra diğer tüm aşamalarda da Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı (Ministery of Defence Production / DGMP) ile birlikte projeye katkı ve destek sağlamıştır.

Bu süreçte, Pakistan Deniz Kuvvetlerinin harekât isterlerini, tam ve eksiksiz olarak karşıladığını gösteren gemi, 16 Ekim’de gerçekleştirilen törenle de Pakistan Deniz Kuvvetlerinde görevine başlamış oldu.

 

Soldan sağa: STM Genel Müdürü Murat İkinci, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, STM Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Kaya, STM Deniz Projeleri Direktörü Savaş Onur ve Savunma Sanayii Başkanlığı Deniz Araçları Daire Başkanı Alper Köse

 

STM, Hem Malzeme Paketi (Kit of Material) Hem de Teknik Veri Paketi Sağladı

Projenin ana yüklenicisi STM, şu görevleri üstlendi:

 • Proje yönetimi,
 • Dizayn (teknik veri) paketi,
 • Sistem, malzeme ve ekipman tedariki,
 • Entegre lojistik destek (ELD) hizmetleri,
 • Test ve tecrübeler,
 • Tersane ve kullanıcı eğitimleri
 • Danışmanlık hizmetleri.

PNS MOAWIN, 19 Ağustos 2016 tarihinde denize indirildi.

 

STM’nin, Pakistan’a teslim ettiği teknik veri paketi ile gemi inşa malzemesi, cihazlar ve sistemler kullanılarak, KS&EW tarafından inşa edilen gemide; yaklaşık 5.600 ton sac, 750 ton profil, 290 ton kaynak elektrodu, 25.000 metre boru, 15.000 metre hidrolik devre, 2.200 metre hava kanalı, 10.000 metre kablo yolu, 230.000 metre kablo, 200 ton boya ve 50 ton izolasyon malzemesi kullanıldı.

Gemi dizaynı, gemi inşa ve donatımında kullanılacak malzeme, cihaz ve sistemlerin tedarikinin yanı sıra STM, Pakistan Deniz Kuvvetlerine, eğitim ve ELD konularında destek sağladı; KS&EW’ye ise gemi inşa ve donatımı konularında eğitim ve teknik destek sağladı.

PNS MOAWIN, planlanan tarihten 2 ay önce, Pakistan Bağımsızlık Günü’nün 70’nci Yıldönümü kapsamında düzenlenen bir törenle denize indirildi.

 

Gemi, tonaj olarak, Pakistan’da bugüne kadar inşa edilen en büyük gemi olma özelliğini taşıyor. Pakistan Denizde İkmal Gemisi projesi ile Pakistan, bu boyutta gemileri inşa edebilme kabiliyetine ulaşmış oldu. STM ise Türk savunma sanayisinin, özgün ve yüksek performanslı platformlar tasarlayarak bunları dost ve müttefik ülkelerin tersanelerinde inşa edebileceğini gösterdi.

PNS MOAWIN, ilk seyir tecrübesini, 31 Mart 2018’de, Umman Deniz’inde gerçekleştirdi.

 

 

İlişkiler Daha da Gelişecek

Teslim törenine; Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Pakistan Savunma Üretim Bakanı Zobaida Jalal, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, STM Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Kaya ve STM Genel Müdürü Murat İkinci başta olmak üzere, çok sayıda üst düzey yetkili ve davetli katıldı.

Törende bir konuşma yapan Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, şunları söyledi: “PNS MOAWIN, modern ve teknolojik olarak gelişmiş bir muharebe destek gemisi. Barış zamanında, ulusal acil durumlarında ve kriz zamanlarında, pek çok görevi üstlenebilecek bir gemi. Bu geminin envantere girmesi, Pakistan Deniz Kuvvetlerine, uzun süreli operasyonlarda büyük bir esneklik sağlayacak. Ayrıca ihtiyaç olduğunda, gemi, insani destek operasyonlarına da katılacak… Karaçi Tersanesi’nin işçilerine, teknisyenlerine ve mühendislerine ve STM’ye, profesyonellikleri ve adanmışlıkları için teşekkür ederim. Eminim ki Pakistan ile Türkiye arasındaki savunma iş birliği, yıllar geçtikçe daha da gelişecek.”

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, PNS MOAWIN’in teslim edilmesi ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Başkanlığımız iştiraki STM’nin, millî imkânlarla tasarladığı Denizde İkmal Gemisi’ni, Pakistan Deniz Kuvvetleri’ne teslim ettik. 20’den fazla Türk firmasına ihracat imkânı da sunan savunma sanayimizin yüz akı bu proje, sınıfının ilk gemisi olma özelliğini taşıyor.”

Tören kapsamında Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi ve üst düzey konukların katıldığı bir kokteyl de verildi.

 

STM Genel Müdürü Murat İkinci ise STM’nin, askeri denizcilik kabiliyetlerine vurgu yaptı: “Pakistan Denizde İkmal Gemisi projesinde, STM, hem kendi sınıfında çok iddialı bir tasarımı ortaya koydu hem de bu tasarımı, Karaçi Tersanesi’nde inşa edildi. Böylece, STM, hem gemi tasarımı hem de tersanelerle iş birliği konularında kendini ispatladı. Askeri denizcilik kabiliyetlerimiz kapsamında yer alan, Türkiye’de ve dünya genelindeki hedef pazarlarımızda, gündemde olan ve gündeme gelecek her projede yer almaya hazırız. Diğer yandan, Pakistan ile denizcilik alanında diğer çalışmalarımız da tempo düşmeden devam ediyor. Pakistan Deniz Kuvvetlerinin, en iyi sistemlerle donanması için, Pakistanlı bir şirket gibi çalışmaya devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemde, farklı projelerin kilometre taşları için, Pakistanlı dostlarımızla yine bir araya geleceğiz.”

 

 

 

STM-Pakistan İş Birliği, Yeni Projelerle Devam Ediyor

Pakistan Denizde İkmal Gemisi projesi ile başlayan STM-Pakistan ilişkileri, denizcilik alanında yeni projelerle gelişimini sürdürdü. Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterinde bulunan AGOSTA 90B sınıfı denizaltıların yarı ömür modernizasyonu gündeme geldiğinde, ana yüklenici için adres yine STM oldu. STM, projede, söz konusu denizaltıyı tasarlayan Fransız Naval Group firması ile rekabet etti. STM’nin teklifi, Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı tarafından, teknik ve ticari olarak üstün bulundu. 1 adet denizaltının, Pakistan Deniz Kuvvetlerine ait PN Dockyard tersanesinde modernizasyonu ile ilgili sözleşme, Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı ile STM arasında, 22 Haziran 2016 tarihinde imzalandı.

STM, projede; dizayn paketi, entegrasyon, malzeme, ekipman, ELD, yedek parça, test ve tecrübelerin yapılması, tersane ve kullanıcı eğitimleri verilmesi konularından sorumlu. Modernizasyon faaliyetleri kapsamında; denizaltının tüm sonar süiti, periskop sistemleri, komuta kontrol sistemi ile radar ve elektronik destek sistemleri değiştirilecek. Ayrıca, mevcut silah konfigürasyonunun, değiştirilen sistemlerle entegrasyonu da gerçekleştirilecek. Proje kapsamında, HAVELSAN ve ASELSAN tasarımı sistemler de kullanılacak.

İlk geminin modernizasyon faaliyeti, 44 ay sürecek. Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterinde bulunan diğer iki AGOSTA 90B denizaltısı da projede opsiyon olarak yer alıyor. Nitekim bunlardan bir tanesi için opsiyon kullanıldı ve STM; ikinci denizaltının modernizasyonu ile ilgili siparişi de bu yılın Şubat ayında aldı. İkinci denizaltı, ilkinden 1 yıl sonra teslim edilecek.

STM, Pakistan’da, Hidrografik / Oşinografik Etüt ve Liman Tasarımı projesini de yürütüyor. STM, proje ile ilgili ihaleyi, 2017 yılında kazandı. Firma, proje kapsamında, Pakistan Deniz Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılayacak hidrografik ve oşinografik etüdün yanı sıra jeolojik ve jeoteknik etüt ile modelleme çalışmalarını içeren limanın detay tasarımını da gerçekleştirecek.

 1,706 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.