Ana Sayfa Haberler STM’nin, Siber Güvenlikteki Yeni Kozu: CyDecSys Karar Destek Sistemi

STM’nin, Siber Güvenlikteki Yeni Kozu: CyDecSys Karar Destek Sistemi

Alper ÇALIK / savunmahaber.com

STM, 31 Ekim’de Ankara’da düzenlediği bir basın toplantısı ile yeni geliştirdiği CyDecSys Siber Güvenlikteki Karar Destek Sistemi’nin tanıtımını yaptı.

Sistem, büyük ölçekli kuruluşların siber güvenlik açıklarının, hızlı bir şekilde tespit edilerek, bu açıkların ilk etapta bir öncelik sırasına sokulması ardından da etkin ve verimli bir şekilde komple bertaraf edilmedi maksadıyla geliştirildi.

Türkiye’nin yanı sıra uluslararası pazarlarda da rekabet edecek özelliklere sahip olan CyDecSys, ağ topolojisi oluşturma, zafiyet tespit etme, riske göre sınıflandırma ve saldırı ağacı oluşturma gibi işlemleri otomatik hale getirerek, siber güvenlik süreçlerinin yönetimine destek oluyor.

STM tarafından milli imkânlar ile geliştirilen CyDecSys’in, kurumların siber güvenlik risklerini yönetilebilir hale getirdiğini belirten STM Genel Müdür Yardımcısı Ömer Korkut, şunları söyledi: “Normal koşullarda herhangi bir kurumun bilgisayar ağlarındaki zafiyetlerin sayısı binlerle ifade ediliyor. CyDecSys Siber Güvenlik Karar Destek Sistemi, çok sayıda zafiyeti yönetebilmek için bu zafiyetlerin sebep olduğu siber güvenlik risk analizlerini yapıyor. CyDecSys ile mevcut sistemler üzerindeki zafiyetlerin riskleri ve bu riskler için alınacak önlemler simüle edilerek, etkin risk yönetimi yapılabilmektedir. CydecSys’in bu yetenekleriyle bilişim güvenliği birimlerinin verimliliğini önemli ölçüde arttıracağını bekliyoruz.”

 898 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.