Ana Sayfa Özel Dosyalar8'inci DSS Su Üstü Platformların Her İhtiyacına Bir Leonardo Ürünü

Su Üstü Platformların Her İhtiyacına Bir Leonardo Ürünü

MSI Dergisi’nin 153’üncü sayısında yayımlanan ve 16-17 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen 8’inci Deniz Sistemleri Semineri’ne ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı özel dosyadaki “Su Üstü Platformların Her İhtiyacına Bir Leonardo Ürünü” başlıklı özel haber, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Leonardo, seminerde, su üstü gemilerin kritik bileşenlerinden; radar, atış kontrol sistemi ve savaş yönetim sistemi ile ilgili çözümlerini, Pazarlama Müdürü Lorenzo Cozzella’nın gerçekleştirdiği sunumda anlattı.

Son yıllarda, İtalyan Deniz Kuvvetlerinin yeni platform projeleri başlatmasıyla Leonardo da bu platformların ihtiyaçlarını karşılayacak, yenilikçi çözümler geliştirmeye başladı. Firmanın radar alanındaki çözümleri; seyrüsefer radarından 3 boyutlu gözetleme radarına, atış kontrol radarından balistik füze erken hava ihbar radarına kadar uzanıyor. Leonardo’nun su üstü platformlarına yönelik radar ürün ailesinin başlıca özellikleri ise şöyle sıralanıyor:

  • Leonardo, son 2 yıl içinde, İtalyan Deniz Kuvvetleri için yürüttüğü çalışmalar kapsamında, antenleri gemi gövdesi ile aynı hatlara sahip şekilde monte edilebilen (conformal), yenilikçi katı hal radarları geliştirdi. Bu radarlar, gemilerin radar izini azaltan tasarımları ile uyumlu bir entegrasyona olanak sağlıyor. Radar performansında ise herhangi bir azalma gerçekleşmiyor.
  • Yeni geliştirilen radarlar arasında, tespit ve teşhis performansını en üst düzeye taşıyan çift bantlı bir tasarım da bulunuyor.
  • Yeni geliştirilen bir diğer radar, RAN 40 L EVO. Aktif elektronik taramalı dizin prensibini kullanan ve L bandında çalışan bir radar olan RAN 40 L EVO, erken ikaz ve balistik füze savunması görevlerinde kullanılabiliyor.
  • Leonardo, bu radarlarla birlikte entegre edilebilecek, dairesel ve statik bir anten kullanan IFF sistemi de geliştirdi.

 

Leonardo, farklı ihtiyaçları cevap verebilen KRONOS radar ailesini geliştirdi.

 

Leonardo’nun su üstü platformlar için sunduğu radar çözümleri, KRONOS ürün ailesinde toplanıyor:

  • Erken ikaz ile taktik balistik füzelere ve hava soluyan hedeflere karşı savunma görevlerinde kullanılabilen KRONOS Power Shield,
  • Balistik tehditlere ve hava soluyan hedeflere karşı etkin, çift bantta çalışan bir çözüm sunan KRONOS Dual Band,
  • PAAMS (Principal Anti-Air Missile System / Temel Hava Savunma Füze Sistemi)’ın ana radarı olarak da kullanılan KRONOS GRAND NAVAL ve,
  • 400 groston ve üzeri gemilerde kullanılabilen KRONOS NAVAL.

Atış kontrol sistemleri de radarlarda yaşanan gelişmelerden payını alıyor. Leonardo’nun yeni nesil atış kontrol sistemi NA-30S, çift bantta; Ka ve X bantlarında çalışıyor. Böylece, radarın, hem yakın hem de uzak hedefleri, otomatik olarak izlemesi kolaylaşıyor. Leonardo’nun çözümleri; 12,7 mm’den 127 mm’ye kadar olan farklı kalibrelerdeki geniş bir silah yelpazesinin hedefe yönlendirilmesi için kullanılabiliyor.

 

Leonardo, insan-makine arayüzü konusunda, yenilikçi tasarımlar üzerinde de çalışıyor.

 

Sunumda, Leonardo’nun savaş yönetim sistemlerinin öne çıkan özellikleri ise modülerlik ve her türlü muharebe sisteminin, bu savaş yönetim sistemlerine kolaylıkla entegre edilebilmesi oldu. Leonardo, özellikle insan-makine arayüzü konusunda, yenilikçi tasarımlar üzerinde çalışıyor.

 4,376 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.