Ana Sayfa Haberler Su Yolu Güvenliği ve Küresel Ekonomiye Etkileri, MENC Konferansı’nda Ele Alındı

Su Yolu Güvenliği ve Küresel Ekonomiye Etkileri, MENC Konferansı’nda Ele Alındı

DIMDEX 2024 etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen Orta Doğu Deniz Kuvvetleri Komutanları Konferansı’nda (MENC), uzmanlar ve akademisyenlerin katılımıyla, “Güvenlik Zorlukları Arasında Ekonomik Büyüme Beklentileri ve Onların Küresel Etkisi” tartışıldı. Bu yılki konferansta, uluslararası arenada dikkat çeken konulardan biri olan su yolu güvenliği, küresel taşımacılık ağlarının güvenliği ve bunların ekonomi ve küresel büyüme üzerindeki etkileri ele aldı.

Katar Deniz Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Abdullah bin Hassan Al-Sulaiti

Deniz Güvenliğinde Teknoloji ve Yapay Zekâ

Konferans, Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al-Thani himayesinde, Katar Silahlı Kuvvetleri ev sahipliğinde, 5 Mart’ta, Katar Milli Kongre Merkezi’nde bulunan Al Mayassa Tiyatrosu’nda düzenlendi. Konferansta konuşan Katar Deniz Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Abdullah bin Hassan Al-Sulaiti denizcilik sektörünün küresel ekonomiye önemli katkıda bulunduğunu belirterek, deniz güvenliğinin kritik bir konu haline geldiğini vurguladı. Katar Silahlı Kuvvetleri Stratejik Çalışmalar Merkezi Komutanı Tuğgeneral Rashid Hamad Al-Nuaimi de şunları söyledi: “Konferansımız, askeri yetkililerin, akademisyenlerin ve uzmanların bilgi birikiminden yararlanarak, teknoloji ve yapay zekanın genel deniz güvenliğini sağlamada ve arttırmada oynayabileceği önemli rolü ele almayı amaçlıyor.” dedi.

Katar Silahlı Kuvvetleri Stratejik Çalışmalar Merkezi Komutanı Tuğgeneral Rashid Hamad Al-Nuaimi

Uluslararası Konuşmacılar

İki oturumda düzenlenen konferansın ilk oturumunda, ABD Deniz Kuvvetleri Merkez Komutanlığı ve Beşinci Filo Komutanı ve Birleşik Görev Gücü Komutanı Koramiral George M. Wikoff, Birleşik Krallık Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sir Patrick Sanders, Katar Üniversitesi’nden Finans ve Ekonomi Öğretim Üyesi Dr. Khalid Shames ve AB Askeri Komite Başkanı Orgeneral Claudio Graziano konuşmacı olarak yer aldı. İkinci oturumda ise Britanya İmparatorluk Nişanı (Komutan) sahibi Birleşik Görev Gücü Komutan Yardımcısı Tuğamiral Mark Anderson, Yıldırım Bayazıt Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Merve Seren, Fransa Deniz Kuvvetleri Hint Okyanusu Deniz Bölgesi ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde Konuşlanmış Fransız Güçleri Komutanı Koramiral Emmanuel Slaars ve Katar Meslek Yüksekokulu’nda Siber Güvenlik Öğretim Üyesi Dr. Mohamed Al Duranni, görüşlerini paylaştı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.