Ana Sayfa Haberler Sualtı Akustik Haberleşme Ağlarında, ASELSAN İmzası

Sualtı Akustik Haberleşme Ağlarında, ASELSAN İmzası

ASELSAN’ın AKUSTİKA (Hareketli Sualtı Araçları için Tasarsız Akustik Haberleşme Ağı) projesindeki çalışmalarının sonuçları, uluslararası alanda saygın bir dergi olan Elsevier Journal of Network and Computer Applications’da yayımlandı.

AKUSTİKA; ağ haberleşmesi yeteneğine sahip otonom sualtı araçlarından ve hareketli veya hareketsiz, su altı veya su üstü platformlara entegre edilebilir nitelikte akustik modemlerden oluşuyor. Su üstü gemileri, denizaltılar, otonom sualtı araçları ve şamandıralar gibi sabit platformlar arasında, tasarsız (ad-hoc) haberleşme ağı kurma yeteneğine sahip olan sistem, aynı zamanda noktadan-noktaya (P2P) haberleşme için de kullanılabiliyor.

ASELSAN tarafından, TÜBİTAK TEYDEB 1511 desteği ile 2015 yılının ikinci yarısında, bu alanda başlatılan çalışmalar, bu yıl içerisinde teknoloji kazanım hedeflerine ulaşılarak başarıyla tamamlandı. Projeden elde edilen teknolojilerin, önümüzdeki dönemde yeni nesil torpido karşı tedbir sistemleri, otonom sualtı araçları ve liman koruma sistemleri başta olmak üzere, birçok sualtı projesinde kullanılması öngörülüyor.

 1,802 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.