Ana Sayfa Arşiv “Süleyman Şah Türbesi, Bundan Sonra Çok Daha Önemli Bir İşaret Fişeği Olacaktır”

“Süleyman Şah Türbesi, Bundan Sonra Çok Daha Önemli Bir İşaret Fişeği Olacaktır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Süleyman Şah Türbesi’ni koruyan Mehmetçiklere bu sözlerle mesaj gönderdi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar; Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Ora. Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Hv. Org. Hasan Küçükakyüz’le birlikte Gaziantep’e gitti.

Havaalanında Vali Davut Gül ve 2’nci Ordu Komutan Vekili Korg. Sinan Yayla tarafından karşılanan Akar ve komutanlar, havaalanından, Suriye’nin Eşme köyüne nakledilen Süleyman Şah Türbesi’ne geçti.

Hulusi Akar ve komutanlar, Süleyman Şah Türbesi’nde, faaliyetlere ilişkin bilgi aldı.

Türbe çevresindeki mevzileri gezen ve nöbet tutan askerlerle sohbet eden Akar ve beraberindekiler daha sonra sınır hattında incelemelerde bulundu.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar burada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonla görüştü.

Görüşme sırasında çok önemli mesajlar veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, nakli kuburdan sonra Süleyman Şah Türbesi’nde yeni bir dönem başladığını belirtti.

“Şu anda malum 120 dönüm kadar bir arazi içinde Süleyman Şah Türbesi ve çevresiyle birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri, kendisinin tarihiyle özdeş hale gelmiş olan Süleyman Şah’ın inanıyorum ki bundan sonraki süreci çok daha farklı olacaktır, çok daha önemli olacaktır, çok daha önemli bir işaret fişeği olacaktır” diyen Cumhurbaşkanı, şöyle devam etti:

“Özellikle burası sizlere, bizlere emanettir, dolayısıyla bizler de bu emanetimize sonuna kadar sahip çıkacağız. Sizler nasıl ki Cerablus’ta, Afrin’de bir tarih yazdınız, bundan sonraki süreçte de inşallah bu, aynı kararlılıkla devam edecektir. Birçok spekülasyonlar olmakta; sakın bu spekülasyonlara kafanızı takmayın. Bizler inanıyoruz, inandığımız için üstünüz. Bundan hiçbir taviz vermeden yolumuza devam edeceğiz. Sizlerin inancı, imanı inanıyorum ki birçok zaferi de arkasından getirecektir. Tebrik ediyorum. Birbirinizi, inanıyorum ki Allah için seveceksiniz, seviyorsunuz ve sizler bir şehadete hep yürüdünüz, yürüyorsunuz, bizler için zaten en önemli ödül de o. Bu ödüle inanarak çıktığınız bu yolda inanıyorum ki Rabbim zaferleri de bizlere lütfedecektir. Sizleri kutluyor, tebrik ediyorum.”

Süleyman Şah Türbesi’ndeki denetleme ve incelemelerinin ardından bölgeden ayrılan Akar, sınırın Türkiye tarafından kendisine sevgi gösterilerinde bulunan çocuklarla sohbet etti ve onlara hediyeler verdi.

Hulusi Akar ve komutanlar daha sonra Kilis Çıldıroba’daki Müşterek Özel Görev Kuvvet Komutanlığına geçti.

Burada Mehmetçik ile yemekte bir araya gelen Akar, daha sonra bölgedeki birliklerin komutanlarıyla toplantı yaptı, faaliyetlere ilişkin bilgi aldı ve gelecek görevlere ilişkin talimatlarını verdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, burada, terörle mücadele konusuna değindi.

Akar, şöyle konuştu:

“Küçük çaplı operasyonlar hariç, çünkü binlerce operasyon yapılıyor, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin, asıl taburlarla ve tugaylarla yaptığı operasyonlar var. Bu anlamda geçen sene yaptığımız toplam operasyon sayısı 147. Gerçekten büyük çaplı olan, yüzlerce Silahlı Kuvvetler mensubunun katılımıyla, hava kuvvetlerimizle, kara ateş destek vasıtalarıyla; bu 147 operasyonda çok önemli faaliyetler yapıldı. Bu operasyonlar sırasında, yine büyük bir başarıyla, 2 bin 398 terörist etkisiz hale getirildi. Gerçekten bu da bizler için büyük bir gurur kaynağı, başarı oldu. Hainler içimizden temizlendikçe güçlenen karadaki kuvvetlerimize eş olarak hava kuvvetlerimiz de büyük bir fedakârlık ve kahramanlık örneği göstermek suretiyle, yaptıkları faaliyetlerde teröristlerin sığınak, barınak, mühimmat deposu, sözde karargahları, muhabere merkezleri, gizlendikleri inleri, mağaraları dahil 922 hedefi çok etkili bir şekilde büyük bir başarıyla vurdu ve imha etti.”

Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının vatanına, milletine, bayrağına, cumhuriyetine adanmışlık duygusuyla görevlerini yerine getirdiğini belirterek, büyük fedakârlık ve kahramanlık gösterildiğini söyledi.

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatları sırasında yaralanan askerlerden bazılarının hastanedeki tedavilerinin ardından doktorlar tarafından verilen istirahati, “Arkadaşlarımız orada operasyon yaparken biz evimize gidemeyiz” diyerek reddettiğini ifade eden Akar, “Bu gerçekten bizim için son derece önemli bir övünç ve gurur kaynağı” ifadelerini kullandı.

Hulusi Akar, son dönemde Türkiye’nin çevresinde önemli gelişmelerin yaşandığına dikkati çekti.

Bunların yakından takip edildiğini belirten Akar, şöyle devam etti:

“Bölgede yaşanan istikrarsızlık, belirsizlik ve trajedilere karşı Türkiye Cumhuriyeti Devleti, elinden gelen her türlü gayreti; diğer hiçbir ülkenin göstermediği hassasiyeti sergiliyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki üst düzey görüşmelerin sonucunda İdlib Mutabakat Muhtırası imzalandı. Bu gerçekten, birçok trajediyi daha başından önleme fırsatı verdi. Türkiye’nin güneyinde, Suriye’nin kuzeyinde terörist koridorunun oluşmasına izin vermeyeceğiz. Ülkemizi, milletimizi tehdit edecek, ülkemiz ve milletimiz için risk ve tehlike oluşturacak bu terörist koridorun oluşması büyük ölçüde Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve güvenlik güçlerimizin mensuplarının büyük bir fedakârlık ve kahramanlığıyla engellenmiş durumda. Bazı yerlerde çukurlar, hendekler, mevziler hazırlanıyor, kazılıyor. Bundan kimsenin şüphesi olmasın ki, yeri ve zamanı geldiğinde kazılan çukurlara da hendeklere de bu teröristlerin hepsini, Türk Silahlı Kuvvetleri gömmeye muktedirdir. DEAŞ ile mücadele de devam ediyor. Bu konuda en son Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Trump ile yaptığı görüşmenin sonucu olarak bu DEAŞ mücadelesinde Türk Silahlı Kuvvetleri bir görev, sorumluluk almıştır, vazife üstlenmiştir; bunu da hep birlikte çalışmak suretiyle etkili bir şekilde yerine getireceğiz önümüzdeki günlerde. Buna bağlı olarak aynı zamanda Irak’ın kuzeyinde de herhangi bir terörist mevcudiyetini, yatağını kabul etmiyoruz. Onların da bir an önce etkisiz hale gelmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.”

Millî Savunma Bakanı Akar, Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Sincar ve Karaçak Dağı bölgelerine yapılan hava harekâtını da hatırlatarak;

“Ayrıca Kara Kuvvetlerimizin Irak’ın kuzeyinde belirli bölgelerde faaliyetleri sürüyor, Hava Kuvvetlerimizin de tespit edilen hedefleri vurmaya devam edeceğini herkesin bilmesini istiyoruz. Burada önemli bir husus, biz Suriye ve Irak başta olmak üzere tüm komşularımızın siyasi ve toprak bütünlüğüne son derece saygılıyız. Bizim buradaki yaptığımız operasyonlar bir tercih değil, bir mecburiyet. Ülkemizin ve milletimizin güvenliği bakımından bir mecburiyet. Oradaki teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için yapılmış olan faaliyetler bunlar. Herhangi bir şekilde bu teröristler etkisiz hale getirilir, orada ülkemize, milletimize karşı tehdit ve risk olmaktan çıkarsa bizim de orada operasyon yapmamıza zaten ihtiyaç kalmaz. Dolayısıyla bu toprak bütünlüğüne saygı konusunu her fırsatta söylüyoruz, bu konuda son derece samimiyiz.” dedi.

Hulusi Akar, savunma sanayisinde yaşanan gelişmelere de değindi.

Bu alanda millîlik oranının %65’in üzerine çıktığını vurgulayan Akar, şöyle devam etti:

“İnşallah bu gelişme aynı hızla devam edecek. Şu anda dışarıdan aldığımız birçok silahı, aracı, mühimmatı yapmaya başladık, kalanları da inşallah önümüzdeki yıllarda hepsini yapacak hale geleceğiz.”

Hulusi Akar, “coğrafya ne kadar kaderse, Türkiye de bu coğrafyanın o kadar kaderi” dedi.

Bunu bölge ve komşu ülkelerin anlaması ve içselleştirmesi gerektiğini kaydeden Akar, “Bu coğrafyada güçlü olmak gerekiyor. Güçlü olmak için de etkin, caydırıcı, saygın bir Türk Silahlı Kuvvetleri şart” diye konuştu.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler ve Kuvvet Komutanları inceleme ve denetlemede bulundukları birliklerde personelin yeni yılını da kutladı.

 1,417 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.