Ana Sayfa Haberler MİR İnsansız Deniz Aracı, Sürü İDA Projesiyle Meydana Çıktı

MİR İnsansız Deniz Aracı, Sürü İDA Projesiyle Meydana Çıktı

MİR İDA, önemli faydalı yük taşımak için yürütülen başka bir proje içerisinde geliştiriliyor.

ASELSAN ve Sefine Tersanesi tarafından geliştirilen MİR İnsansız Deniz Aracı (İDA), Sürü İDA projesi kapsamında yapılan denemeler kapsamında kamuoyunun önüne çıktı. Denemelerle ilgili bilgiler, Savunma Sanayii Başkanlığı’nın (SSB) 19 Haziran’da yayınladığı basın bülteniyle paylaşıldı.

Sürü farklı kabiliyette İDA’lardan oluşturuluyor.

SSB tarafından başlatılan ve ASELSAN ile alt yüklenicisi KOBİ’ler tarafından yürütülen Sürü İDA projesi kapsamında farklı İDA’lardan oluşan bir sürü mimarisi geliştiriliyor. Projede, ASELSAN tarafından geçtiğimiz yıllarda geliştirilen ALBATROS-S Sürü İDA’dan sonra yeni ve daha büyük boyutlu bir İDA olan MİR de denemelere katıldı. 2 farklı boy ve kabiliyette İDA, başarılı bir saha denemesi gerçekleştirerek ilk kez birlikte görev yaptılar.

İDA’lar görev paylaşımı yapabiliyor.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, projeyle insansız deniz araçlarının sürü halinde farklı formasyonlar ve görevlerle kullanılmasını hedeflediklerini belirtti ve şunları kaydetti: “MİR İDA, önemli faydalı yük taşımak ve ülkemiz için önemli bir kabiliyeti sahada göstermek için yürüttüğümüz başka bir proje içerisinde geliştiriliyor. Sürü Projemizde, sürü mimarisine yeni kabiliyet olarak birbirinden farklı IDA’ların sürüye katılabilmesini ekledik. İki farklı boy ve kabiliyette İDA ile sahada denemesini başarılı şekilde gerçekleştirdik. İDA sürümüzü ALBATROS-S ve MİR İDA’lardan oluşturduk. Geliştirilen altyapı, herhangi bir İDA’nın sürü unsuru olarak eklenmesine veya sürüden ayrılmasına imkân sağlıyor. Çalışmalar kapsamında çevresel farkındalık, seyir ve algılama teknolojileri üzerinde detaylı faaliyetler icra ediliyor. Farklı sensörlerden alınan verilerle otomatik engel/nesne algılanması ve dinamik manevra yapılabiliyor. Geliştirilmiş̧ algoritmalar ile hayata geçirilen teknoloji sayesinde İDA’lar arası görev paylaşımı icra ediliyor. Sürü kabiliyetli İDA’larımız, yerli ve milli özgün haberleşme sistemi, kontrol sistemi, çoklu ve yedekli haberleşme sistem mimarisi, GNSS karıştırması altında göreve devam edebilme gibi kabiliyetlere sahip. Dünyada sayılı ülkenin üzerinde çalıştığı böylesine bir projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. İnanıyorum ki İDA’lar, sürü̈ halinde Mavi Vatan’ın korunmasında önemli operasyonel kabiliyetler sunacak. Projede farklı görev ve formasyonların denenmekte olduğu ikinci aşama faaliyetlerine devam edeceğiz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.